Koncerty na náměstí otevře kapela Buty

„Mám jednu ruku dlouhou“, „Krtek“ nebo „Nad stádem koní“ známé to hity kapely hrající pod poněkud „tajemným“ názvem BUTY, jenž zahájí sérii koncertů.na náměstí v rámci Mělnického kulturního léta.

Skupina vznikla již v roce 1986 z ostravských kapel U238 a B komplex, a zakládajícími členy byli Richard Kroczek a Radek Pastrňák. V hudbě skupiny se mísí velké množství hudebních stylů od rocku přes folk, folklor různých etnik, country, jazz až po reggae s nápaditými a vtipnými texty. Každé album se od předešlého výrazně odlišuje. Od komorního „Pískej si pískej“, k atmosférickému „Ppoommaalluu“. Jak již z názvu vyplývá část písní bylo použito k Svěrákovu filmu „Jízda“ a za hudbu k tomuto snímku obdržela kapela v roce 1994 Českého lva. Dále je to pozitivitou nabité „Dřevo“ a mírně popové album „Rastakayakwanna“. Nechybí ani experimentální „Kapradí“ či „Normale“ hudebně inspirováno Goranem Bregovičem. Potom skvělá deska o životě a tvorbě a světě, čili „Votom“ a konečně poslední „cédéčko“ z roku 2012 „Duperere“. Tak jako většině hudebních formací i Buty se nevyhnuly personální změny. V současné době hraje ve složení kromě zakládajících členů Radka Pastrňáka – kytara a zpěv a Richarda Kroczeka – bicí, Milan Straka – dechové nástroje, Milan Nytra – klávesy a Petr Vavřík – baskytara.

Kapela vystupuje na festivalech a dalších hudebních setkáních po celé republice a mělnickým divákům se představí ve čtvrtek 12. července od 20 hodin na náměstí Míru. Všichni se tak mohou těšit na vtipné i nápadité texty s chytlavými melodiemi.

A co znamená ten její název? Odpověď je jednoduchá. Buty znamená v lašském nářečí, do něhož se slovo dostalo z polštiny, jednoduše „boty“….

mar