Kapela Nezmaři své výročí oslaví i v brandýském zámku

Letošní osmičková výročí zasáhla i celou řadu hudebních formací. Jednou z nich je i českobudějovická folková kapela Nezmaři. Před neuvěřitelnými čtyřiceti lety v lednu 1978 jí založila čtveřice muzikantů Zdeněk Hejkrlík, Zdeněk Svoboda, Luboš Hrdlička a Pavel Zajíc původně jako scénická kapela Divadla dramatických textů s půvabnou zkratkou DDT, působící v rámci Jihočeského divadla. O tři roky později se poprvé probojovala do celostátního finále Porta, o rok později již obdržela Malou Portu coby nadějná skupina, a v následujících dvou letech to byly Porty již vítězné. Poté se Nezmaři rozhodli již nesoutěžit a hrát především pro radost. K desátému výročí dostali dárek ve formě nabídky natočit svojí první desku, která vyšla pod prostým názvem „Nezmaři“. Až od roku 1993, tj. po patnácti letech existence se kapela zprofesionalizovala. Ani jí se nevyhnuly personální změny zejména u zpěvaček z nichž možno jmenovat Lenku Slabou či Pavlínu Jíšovou. Avšak nakonec v posledních patnácti letech ustálila podoba skupiny na pánském triu Pavel Zajíc, Antonín Hlaváč (kytary), Pavel Drengubák (kontrabas) a zpěvačka i hráčka na klávesy Šárka Benetková.

Repertoár kapely tvoří převážně vlastní písně ale i světová folková klasika. Každoročně odehrají přes sto koncertních vystoupení po celé naší vlasti a na Slovensku. Za dobu svého působení na hudebních pódiích posbírala všechna ocenění, která se v tomto žánru udělují. Kromě plzeňských Port jsou také držiteli dvou Zlatých klíčů což je prestižní cena, jenž se uděluje pro nejlepší skupinu roku v kategorii Folk&Country. Na svém kontě mají 13 samostatných CD a DVD Nezmaři 30 let.

A letos v rámci těch čtyřiceti let vystupuje doprovodu symfoniků Českého rozhlasu Praha, kdy hrají to nejlepší ze svého repertoáru. V tomto duchu vystoupí i v sobotu 8. září na nádvoří brandýského zámku od 19.30 hodin. Kromě toho kvintet symfoniků v obsazení dvoje housle, viola, violoncello a hoboj navíc zahraje i ukázky z nejznámějších muzikálových a filmových melodií.

mar