Kapela Čechomor představí v Neratovicích i novou desku

Česko-moravská hudební skupina, která originálním způsobem zpracovává lidové písně. Na scéně působí již neuvěřitelných třiatřicet let. Za tu dobu se Čechomor mnohokrát proměnil jak personálně, tak stylem hudby. Jeho charakteristickým rysem ale vždy zůstala nápaditost aranžmá, osobitá interpretace a inspirace v lidové písni. Kapela koncertovala úspěšně v Evropě, Severní Americe, Rusku, Číně, Mongolsku a dokonce i u protinožců v Austrálii. Natočila přes dvacet alb pro přední česká i světová vydavatelství a spolupracovala s řadou významných umělců – americkou písničkářkou Suzanne Vega, irským zpěvákem Iarlem Ó’Lionáirdem, japonským bubeníkem a hráčem na šakuhači Joji Hirotou, baskytaristou Tonym Levinem, Jazem Colemanem, Vladem Kumpanem, Ivanem Táslerem, zpěvačkami Lenkou Dusilovou, Ewou Farnou a řadou dalších.

Ani koronavirová krize se skupinu nezastavila a na ní reagovala prvním živým livestreamem, kterým podpořla Senior linku ŽIVOTa 90. Během livestreamu vybrala neuvěřitelných 273 285 Kč. A ani v té neblahé době se nehodlala poddat smutkům a vydala studiovou novinku pod přímo symbolickým názvem „Radosti života“. Album vyšlo na digitálních službách, CD a vinylu v pátek 6. listopadu loňského roku. K lidovým písním v typických „čechomorských“ úpravách připojili zhudebněnou báseň Františka Gellnera „Napsala mi psaní.“ Na novém studiovém albu pracovali František Černý a Karel Holas zejména v coronavirové době, která skupinu „uzamkla“ ve studiu. Vybrali na něj skladby, které chtěli zpracovat už dávno. „Původně jsme chtěli nahrát album ze skladeb, které jsme si už dávno schraňovali ve svých ‘šuplících‘, ale protože jsme ve studiu trávili několik měsíců téměř nepřetržitě, vzniklo neplánovaně i hodně nových písniček,“ říká Karel Holas, houslista a zpěvák Čechomoru. Další lehce netypickou skladbou na albu je i písnička „Pijácké mravy“, kterou František Černý objevil v knize Středověké písně cechu žákovského. „V době, kdy jsme nemohli koncertovat, jsem měl konečně čas uklidit v garáži a právě tam jsem našel zastrčenou knihu Středověké písně cechu žákovského. Najednou jsem zjistil, že středověká poetika je velmi blízká poetice lidových písní“, dodává František Černý. Po dlouhé době se jako hráč na albu Čechomoru podílel i jeho bývalý člen Radek Pobořil, který během léta se skupinou odehrál více než třicet koncertů.

A právě i s ním vyráží kapela na letní turné se zmíněnou novou deskou, neboť nemohl ze zdravotních důvodů delší dobu koncertovat. Shledání na pódiu oslavuje kapela speciální akustickou Kooperativa tour 2020, kde má virtuozita Radkova akordeonu možnost vyniknout. Zároveň oslaví „Kristova léta“ – 33 let skupiny na hudební scéně.

Jednou ze zastávek budou právě i Neratovice, kde se představí 31. července od 19 hodin ve zdejším Letním kině. Tak si to nenechme ujít, bude to stát za to…

mar