Jarní sezonu slavnostně zahájí operní árie

Slavnostní otevření letošní sezony v Památníku Bedřicha Smetany, který je umístěn v areálu usedlosti Lamberk se uskuteční v sobotu 20. května. Bedřich Smetana se oženil s dcerou majitele této usedlosti v Obříství Bettinou Ferdinandovou, často zde pobýval a vznikla zde řada jeho významných děl.

Od 14 hodin v těchto místech proběhne kulturní program. Po slavnostním přivítání hostů starostkou obce Jitkou Zimovou a vystoupením zástupců Středočeského kraje bude následovat projev čestného hosta, režisérky a dramaturgyně pražského Národního divadla prof. Libuše Čechové. Potom návštěvníci shlédnou vystoupení žáků místní základní školy a vše vyvrcholí slavnostním koncertem. Na programu bude průřez operou „Tajemství“ v provedení sólistů opery Divadla J.K. Tyla v Plzni a Národního divadla v Praze. Představí se držitelé ceny Thálie sopránistka Ivana Veberová a barytonista Richard Haan, za klavírního doprovodu Adolfa Melichara dále vystoupí Eliška Sedláčková a Jan Ondráček. Průvodní slovo přednese sólista Statní opery a Národního divadla Lubomír Havlák.

Součástí programu bude rovněž prohlídka Pamětní síně Bedřicha Smetany kde zazní i hudební ukázky z jeho děl. Zájemci si mohou též prohlédnout výstavu historických kočárků sběratelky Jaroslavy Šutové z Tišic.

Pro návštěvníky bude připraveno i tradiční občerstvení pod paravánem.

BM