Historická pohlednice z Mělníka

Pohled na část Svatováclavské ulice, chrám sv. Petra a Pavla a Lobkowiczký zámek.
Ulice se také dříve nazývala Kostelní. 
Na snímku vpravo vedle brány do zámku je průčelí kdysi populární restaurace Peklo. Pohled byl vydán v roce 1925.
Ať na Mělník přijíždíte odkudkoliv, vždy jako první na obzoru vaše oko upoutá bílá chrámová věž s kopulí kostela sv. Petra a Pavla, básník Kamil Bednář ji nazval „bílou labutí na zelených vlnách vinic“. Ale i věž kostela prošla proměnami v minulosti. Stavba věže byla dokončena v roce 1488 a byla ukončena vysokou gotickou jehlancovitou střechou se čtyřmi malými jehlany nad nárožními věžicemi. Tato podoba věže je také znázorněna na obraze „sv. Ludmila učí sv. Václava“ postranního oltáře sv. Ludmily z roku 1679, který namaloval Filip Massanec, v chrámu sv. Petra a Pavla. V době renesance po požáru střech kostela byly postaveny štíty s dekorem černobílých sgrafit mezi presbytářem a lodí kostela, právě tak štít na západní straně kostela. V roce 1681 vypukl na Mělníku druhý velký požár, který zničil střechy kostela, věže i zámku, roztavil i zvony. Chrámová věž byla později ukončena již ne gotickým jehlancem, ale cibulovitou bání s lucernou v tehdejším barokním slohu a čtyřmi malými báněmi na rohových arkýřových vížkách s dřevěnou šindelovou krytinou. Věž byla potom opravována v roce 1806, znovu v roce 1910-1915 podle návrhů pražského architekta Kamila Hilberta. Tehdy byla opravena a dostavěna raně románská věž. Opravu prováděla mělnická stavební firma Karla Nováka. Původní návrh architekta Josefa Mockera obnovit špici věže do původní gotické podoby a celková regotizace chrámu se neuskutečnily.
Nový krov a krytina z měděného plechu báně byly provedeny v roce 1936-37, repliku barokního krovu kopule provedla firma Jana Krejčího ze Pšovky a měděnou krytinu položila klempířská firma Ladislava Legnera (1918-2005). Fasáda věže i kostela byla od té doby opravována několikrát.
Vlevo vedle brány lobkowiczkého zámku vlevo stojí tzv. Šolcův kříž s plechovým polychromovaným korpusem Krista, který zde byl postaven jako památka na násilnou smrt předního mělnického občana a radního katolického vyznání Melichara Šolce během třicetileté války při vpádu Saských vojsk v roce 1632. Měšťana pravděpodobně zavraždili vrátivší se exulanti.  Melichar Šolc byl pohřben do krypty chrámu, na zdi v postranní lodi byla umístěna jeho náhrobní deska.
Památný kříž byl odstraněn v 50. letech min. století na příkaz tehdejšího ONV, ne jen z ideologických důvodů, ale byl také značně zchátralý. Od té doby je znám pouze ze starých vyobrazení. 
Určitě by stál za znovuobnovení.
 
Text: Karel Lojka
Zdroj: Fr. Purš- Náš Mělník, R. Špačková- Mělnická zastavení I., z archivu Martina Klihavce