Hasiči loni vyjeli k menšímu počtu požárů, převládaly technické zásahy

Mělničtí hasiči loni vyjeli k 1031 zásahům, bylo jich o 61 méně než v roce 2015. Samotné požáry byly ve Středočeském kraji důvodem k necelé pětině hasičských výjezdů.

Podle předběžných údajů do statistik Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje loni přibylo 13,2 tisíce mimořádných událostí, což bylo o osm stovek méně než v předchozím roce. „Meziročně tak jejich celkový počet klesl o 5,73 procenta,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

Zatímco v roce 2015 byly dvě události ve zvláštním stupni požárního poplachu, loni v něm nebyla vyhlášena žádná. Mezi významnějšími loňskými zásahy, které mluvčí hasičů zmínil, z Mělnicka figuruje dubnový požár restaurace, obchodu, skladů a kanceláře v Dolanech.

Nejčastějším důvodem výjezdů středočeských hasičů bylo poskytnutí technické pomoci – jednalo se bezmála o třetinu zaznamenaných případů. Na druhém místě byly dopravní nehody, jejichž počet výrazněji narostl na více než 28 procent případů.

Přestože počet požárů klesl z více než tří tisíc v roce 2015 na loňských 2433, což je o 21 procent, přímé škody nepatrně vzrostly. „Lze to vysvětlit velkým počtem požárů v roce 2015 v přírodním prostředí, které byly řešeny jako bezeškodní požáry se základní evidencí,“ konstatoval Holomčík.

Při akcích, které si vyžádaly zásah středočeských hasičů, loni zahynulo 337 osob, o rok dříve to bylo 282 lidí. Zraněno při nich bylo 3856 lidí oproti předloňským 3380, policisté při nich evakuovali 2640 lidí – v roce 2015 to bylo 1978 osob. Hasičské zásahy loni zachránily 9947 lidí oproti předloňským 7038 lidem.

Počet usmrcených osob tak v loňském roce stoupl o pětinu, patrný je i nárůst počtu zraněných osob. „Výrazně se ovšem zvýšil počet zachráněných i evakuovaných lidí,“ dodal Holomčík.

red