Víkendové tipy…

Následující volné dny již budou pomalu ve znamení podzimu. Loučit se budou motorkáři a uskuteční se poslední akce ve venkovském muzeu. Ale bude se i slavit výročí a možnost se pobavit na tradičních posvíceních…

MŠENO

Zavírání šoupátek

Pomalu, ale jistě se blíží konec motorkářské sezóny. Klub JAWA-MOTO-ČZ VETERAN CLUB MŠENO jako každoročně slavnostně jí zakončuje tradičním „Zavíráním šoupátek“. V neděli 24. září si všichni dají v 9.30 sraz na náměstí Míru aby o půl hodiny později odstartovali spanilou padesátikilometrovou jízdu po okolí Mšena. Pak zavřou šoupátka a budou se opět těšit na jarní Vymetání výfuků. A tak letos naposledy: vítr ve vlasech, volnost a svoboda….

Cyklotrek opět prověří zdatnost i orientaci

Letos o týden dříve v sobotu 23. září se v okolí Mšena uskuteční tradiční podzimní Cyklotrek. Tato akce se koná vždy na jaře a na podzim.

Start i cíl jako obvykle bude na koupališti ve Mšeně. Společný je start, cíl a závěrečné posezení, a trasu pojedou účastníci v malých dvou- a až šestičlenných skupinách. Připraveno je 30 stanovišť umístěných na zajímavých místech Kokořínska. Zde budou ukryty kleště pro označení kontrolního lístku, k jejichž nalezení slouží zadaný orientační bod (výrazný strom apod.), azimut a vzdálenost, ve které je třeba hledat. Podle náročnosti mají stanoviště různou bodovou hodnotu. Prémiové body je pak možné získat například za navštívení všech vrcholů, studánek apod. Vypsány jsou kategorie „Chrti“ a „Romantici“. Chrti pojedou na čas, takže zde se bude vyhlašovat vítěz. Romantici se naopak budou kochat, a tak v této kategorií se vítěz vylosuje a obdrží symbolickou cenu. Na start se závodníci postaví v 9 hodin, a konec závodu se předpokládá na 17.30. Na ty, kdo dojedou bude čekat malé občerstvení, ti ostatní budou smůlu…

Takže „vydržať“….

KADLÍN

Plody podzimu

Poslední letošní akcí, kterou pořádá zdejší Vesnické muzeum, jsou tradiční Dny otevřených dveří. V sobotu 23. a v neděli 24. září do 17 hodin zde proběhne celá řada akcí. uskuteční se výstavy i prodej výpěstků, dále různé soutěže či ukázky tradičních řemesel. Na programu bude například soutěž o největší dýni, ochutnávka domácích produktů, a řada soutěží nejenom pro děti, ale i dospělé. Chybět nebude ani výtvarná dílna kde si nejmladší návštěvníci budou dělat různé doplňky ze sena a proběhne zdobení perníkových dýní. Den zakončí večerní opékání buřtů u táboráku s programem. Akce Plody podzimu bude pokračovat i v neděli. Na návštěvníky čeká také prohlídka muzea a výstavy, nebo třeba ochutnávka produktů do vyčerpání zásob. Všichni se tak opět budou moci seznámit s činností našich předků i jejich každodenním způsobem života.

ODOLENA VODA 

IV. Vodolské pivní slavnosti

Již čtvrtým rokem se na Dolním náměstí v sobotu 23. září od 15 hodin uskuteční slavnost na počest tohoto „národního nápoje“. Opět zde kromě ochutnávky různých druhů piva na všechny čeká bohatý doprovodný program. Určitě zaujmou soutěže, které se budou úzce vázat k tomuto tématu. K vidění bude soutěž v točení piva na míru a rychlosti jeho vypití, závod ve vrhu pivními tácky a vše vyvrcholí „podolským bojem o pivo“. Pro děti budou připraveny rozličné hry a atrakce. A samozřejmě chybět nebude lidová zábava s hudbou i tancem.

ROUDNICE NAD LABEM 

Farmářské trhy nabídnou kvalitu

Spolek „Trhni se“ opět pořádá 23. září na Husově náměstí další Roudnické farmářské trhy. Návštěvníci zde budou moci si nakoupit kvalitní domácí produkty a od 9 hodin je připraven bohatý kulturní program v němž se mimo jiné představí Vláďa Šunda. Nebude zapomenuto ani na nejmenší, pro něž je vyhrazen dětským koutek.

VELTRUSY 

Mateřská škola oslaví 40. výročí

Ti kteří nastupovali do tehdy nové mateřské školky jsou již dávno rodiči a někteří třeba již prarodiči. Za těch čtyřicet let se prošlo tím,to zařízením stovky dětí, kteří si zde hrály a rovněž se připravovaly na své vzdělávání. A to je důvod k oslavě. V sobotu 23. září po celé odpoledne bude celý areál otevřen pro všechny. návštěvníci budou moci zavzpomínat nad výstavou dobových fotografií a v připraveném „retro koutku“. Budou k dispozici kroniky a novinové články o zdejší MŠ. Prohlédnout si bude možno výstavku prací dětí pro které bude připravena řada atrakcí. Oslavy vyvrcholí večerní taneční zábavou v restauraci Závist kde k tanci i poslechu zahraje skupina Jiřího Křováčka „Kosí bratři“.

OLOVNICE 

Pozvánka na posvícení

Obecní úřad v Olovnici a místní TJ. Sokol pořádají tradiční Olovnické posvícení. V sobotu 23. září na místním hřišti proběhne bohatý program. Součástí této akce bude i Loučení s létem a tak je i pro děti připraveno spousta zábavy a různých her. Na všechny návštěvníky čeká vynikající občerstvení „za hubičku“ a soutěžit se bude i o nejchutnější posvícenský koláč. Vše vyvrcholí tradiční posvícenskou zábavou od 20 hodin přímo na hřišti kde k tanci a poslechu zahraje skupina AKCE.

KLY

Tradiční posvícení nabídne pestrý program Také zde se tento víkend uskuteční posvícenská zábava, která bude probíhat tradičně na návsi a ve zdejším kulturním domě. Zahájení akce se uskuteční u kapličky ve čtrnáct hodin. Po té následuje pestrý program v podobě vystoupení folklórního souboru Bejvávalo, vystoupení žáků základní školy, jsou připraveny řemeslné stánky a dílničky, atrakce pro děti a malování na obličej a rozcvička kaskadérů. Celé odpoledne bude provázet živá hudba ve stylu retro. Oslava pokračuje v neděli 24. září od jedenácti hodin, kdy v kapličce svatého Václava bude zahájena slavnostní Svatováclavskou mší.

LUŽEC NAD VLTAVOU 

Lužecký bazárek

Tentokrát v neděli 24. září od 9 hodin se uskuteční tradiční podzimní bazar použitého zboží. V kulturním domě Vltavan bude tak možno jak prodat, tak zejména nakoupit rozličné věci pro děti i dospělé. bude se jednat především o teplé oblečení, zimní sportovní potřeby jako například lyže, sáně či boby. K dostání budou i hračky, drobné doplňky do bytu či keramika což ocení všichni, kteří již nyní shání vánoční dárky.

KOSTELEC nad LABEM

Kde se narodila česká polka

Každý zná tento náš národní tanec, avšak málo je těch, kteří vědí kde jsou její kořeny. Ano, je to Kostelec nad Labem! Podle národopisce Čeňka Zíbrta prý polku vymyslela k písni Strejček Nimra děvečka Anna Chadimová, později provdaná Slezáková, žijící v letech 1805–1884, když sloužila u zdejšího měšťana Klášterského. Třebaže to někteří odborníci zpochybňují, nic k tomu nebrání aby se zdejší město k tomuto tanci, který pronikl do celého světa, hlásilo. A tak v sobotu 23. září od 15 hodin v parku na Komenského náměstí proběhne bohatý kulturní program věnovaný tomuto tanci. Návštěvníci si tam mohou nejen zatančit, zazpívat či jenom poslechnout českou polku, ale i ledacos se o ní dozvědět. Nebude chybět bohaté občerstvení a určitě si všichni zazpívají i tu nejznámější – Vejvodovu „Škoda lásky“, jenž je ve světě známá jako Beer barrel polka, kterou si zpívali i spojenečtí vojáci za druhé světové války.

 

mar