Dožínky hraběte Chotka

Léto patří žním, ty veltruské si připomeneme v zámecké kuchyňské zahradě. A to v sobotu 10. srpna od 11 hodin. Zahrada se opět zaplní dílnami i stanovišti, kde si návštěvníci vyzkouší práce našich předků jak je po staletí vykonávali. Nejprve si posekají obilí, třeba ho i naváží a ze získaných zrn si pak budou moci upéct placku. Děti si užijí brouzdaliště, dospělí zase stánky s dobrém vínkem či produkty rodinných pivovarů.

Chybět opět nebude bohatý doprovodný program. Vše zahájí vystoupení pěveckého sboru Sedmihlásek. Jak se oblékali naši předkové, především tak dámská část, to předvedou ty zdejší „Dámy v sedle“. Tento místní spolek se zaměřuje na propagaci dámského způsobu jízdy na koni, to znamená boční jízda ve speciálním dámském sedle. Pro děti je připravena pohádka „O třech neposlušných kůzlátkách“ v podání divadla Pruhované panenky. Vystoupí pěvecký sbor Josefa Vycpálka a Krušnohorský pěvecký sbor.

Celé žně pak zakončí průvod s výše uvedenými pěveckými sbory a členy taneční konzervatoře hlavního města Prahy pod vedením Ludmily Novotné, který slavnostně předá Jeho Jasnosti hraběti Chotkovi z Wojnina dožínkový věnec. Průvodu se mohou zúčastnit všichni a třeba i v krojích či dobovém oblečení.

Vše zakončí ta pravá dožínková zábava, k tanci či poslechu zahrají skupiny Bonus, Mělničinka a Mělnická partička.

Přenesme se tak do dob našich prarodičů a pojďme oslavit konec žní.

mar