Devadesátka rovenského Podřipanu neměla chybu

Rovné – Byly to oslavy jubilea, devadesátky, se vším, co k podobné vzpomínce patří a to na hřišti i v ochozech. V těch se sešlo několik stovek fanoušků, kteří si měli s bývalými hráči a funkcionáři o čem popovídat. Třeba o roce 1925, kd starosta obce Václav Smetana propůjčil obecní pískovnu místním klukům, aby se tady vydováděli s hadrákem. A to byly prvopočátky několika generací představující v historii Podřipanu stovky obětavců, kteří ruku v ruce odvedli kus poctivé a dobrovolné práce! Určitě mezi ně patří generace Fenglů, ale vedle nich celá řada dalších. Vyjmenovat je všechny, tak na to by nám nestačilo hned několik stránek Mělnického měsíčníku!
Zatímco v desítkách fotbalových klubů ČR bere kopaná za své, tady pod posvátnou horou Říp se nepřestávají o svou fotbalovou budoucnost starat: o přípravku, přes žáky, dorost až rezervu dospělých, A týmem konče. V rámci sportovního programu jsme sledovali nejen zápasy přípravky s konkurenty ze sousedního Bechlína, ale i mladších žáků s tradičním rivalem z Podlusk. Tvrzení, že současnému mládí chybí srdíčko a zaujetí pro hru? Omyl! Vysloužilo si potlesk na otevřené scéně! Co ani laik nepřehlédl byl fakt, že v Podřipanu budou mít v budoucnosti na čem stavět. Těch malých šikulů jsme napočítali hned několik!

Nezapomněli na ty z nejobětavějších 
Po uvedených střetnutích nadějí došlo k slavnostnímu aktu, tedy vzpomínkám na legendy místního fotbalu. Vše měl v režii dlouholetý předseda, pokračovatel generace Fenglů Zdeněk, který měl po svém boku jednoho z dalších obětavců Radka Mejzra, mimochodem autora almanachu, vydaného k oslavám devadesátky. Tleskalo se m.j. Pavlu Stanislavovi, který se rovněž nesmazatelně zapsal do historie klubu a pak řadě dalším. Tiché vzpomínky se při této příležitosti věnovaly i oporám osmdesátých a devadesátých let Milanu Holkovi a Petru Krásovi, kteří už odešli na onem svět. Pokud jsme opoměli jmenovat další osobnosti podřipského klubu, pak prosíme o odpuštění!

Připomněli se se vší parádou 
Po slavnostním aktu došlo na duel domácího B třídního Podřipanu se starými pány pražské Dukly, které pod Říp přivezla někdejší hráčská osobnost Sparty Jan Berger. Co ještě nelze opomenout to byla „válka“ předcházející, v níž se utkaly bývalá esa Podřipanu na čele s gólmanem Šebkem, který chytá podle potřeby dodnes, dále svého času kanonýr Jirka Hrach (během jedné sezony dokázal soupeřům nasázet dokonce 53 branek!), Vašek Hampl, Kája Kejval, Jirka Komárek, Jarda Vraný, Jirka Fengl jun., Míša Šámal, Martin Gerlický či Jirka Brůža. „Penalty kopat neumím. Na druhou stranu musím smeknout před Karlem Krauskopfem, že je umí čapnout,“ svěřil se posledně jmenovaný s tím, že mohl dát konečnému výsledku s našlapanou starou gardou ze sousední Roudnice n.L., v jejímž dresu nechyběli vedle jmenovaného brankáře nestor Jirka Řezníček, někdejší druholigista Šmidrkal a další hvězdy jako Hubený, Turek, Strarczewski, Melichar, Job, Čada či Pavel Dohnal, dnes trenér AFK Lužec (konečný výsledek 4:5, poločas 3:1, branky: Bruža 2, Hrach, Gerlický – Čada 2, Dohnal, Job, Melichar).

Diváci měli rozpálené dlaně 
Jak už bylo uvedeno výše, v bohatém programu nemohlo chybět utkání rovenského „áčka“ s tradičním soupeřem „starými pány“ několikanásobného mistra ČSR, resp. ČSSR, pražské Dukly. „Pozvánka na mém stole nechyběla ani tentokrát a proto nebylo co řešit. Přestože naše druhá parta na čele s Láďou Vízkem jela na Moravu, tuším na oslavy do Ivančic, my jsme vyrazili na oslavy Podřipanu. Tady je vždy perfektní atmosféra a hlavně si se soupeřem připomínáme fakt, že nejsme ještě na odpis,“ svěřil se s úsměvem internacionál Honza Berger. Ten si sebou přivezl Mikolandu, ještě na jaře kouče Sparty Petra Radu, kanonýra Mráze, Zoubka, Obajdina aj. Jejich soupeř Podřipan, který minulou sezonu 2016-2017 zakončil ve skupině B přeboru Ústecka v polovině tabulky, vzdoroval svému mnohem zkušenějšímu konkurentovi srdnatě, aby nakonec padl 2:3 (branky: L. Řezáč, Kratochvíl – Mikolanda, Mráz, Zoubek).

Co dodat závěrem. Snad jen přání, aby bylo podobných oslavenců v českém fotbale co nejvíce. „Škoda pro český fotbal, že u nás předčasně skončil pro svou slabost pro alkohol Láďa Přáda. Na druhou stranu ale po sobě zanechal nesmazatelnou stopu,“ dodal s koncem oslav Honza Berger.

(str)