Den otevřených zahrad oslaví i v Mělníku

Tento svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě. V České republice se v roce 2010 pod záštitou Národního památkového ústavu poprvé otevřely tři zahrady a jejich počet postupně vzrůstal. Jeho účelem je zvýšit informovanost o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech. prezentovat obor veřejnosti. Představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvím a přinést lidem zážitek z poznání.

V Mělníku se nabízí skutečně aktuální možnost, neboť se zde nachází škola, která má hlubokou historii. Zahradnická škola Mělník patří k nejstarším vzdělávacím institucím v tomto oboru. Její vznik sahá až do roku 1884 kdy výnosem Zemského výboru Království českého dne 29.11.1882 byla v Mělníku zřízena první vinařská škola v Rakousku-Uhersku s českým vyučovacím jazykem. Vlastní vyučování bylo zahájeno 15. března 1885 v budově, jenž se nacházela v Husově ulici ústící do dnešního náměstí Míru. Současná budova v parku Na Polabí byla postavena 1894.

A tak v sobotu 8. června otevře své brány a nabídne komentované prohlídky botanické zahrady a parku Neuberk. Ty se budou konat v 10-11, 12-13 a 14-15 hodin. Chybět nebude ani doprovodný program v podobě tématických výstav a pro děti jsou připraveny různé soutěže. Jelikož se zde vzdělávají i budoucí vinaři a škola disponuje vlastními vinicemi tak samozřejmě na zájemce čeká i degustace zdejších kvalitních vín…

mar