Tipy na víkend

Počasí se nám umoudřilo a tak mnohé vyláká nejenom na výlety do přírody, ale také za různými akcemi. V Mělníku proběhne 21. ročník folklórního festivalu Mělnický vrkoč a i v dalších místech našeho regionu se uskuteční řada akcí. A tak zde nabízíme pár tipů kam vyrazit a užít si chvíle volna a pohody…

MĚLNÍK

Zámek se obarví do růžova

A to v sobotu 8. června. Od desáté hodiny se zde uskuteční největší degustace sektů, Frizzanté a růžových vín v České republice. Milovníci vína tak budou moci okoštovat sérii sektů Krále vín České republiky a také rosé i kralety JAROVÍN ROSÉ 2019. Samozřejmě chybět nebudou gastronomické pochoutky jarních a letních měsíců a k dispozici bude u stánek se specialitami šéfkuchaře zámecké restaurace. Na návštěvníky rovněž čeká soutěž o nejrůžovější pár, který na sobě bude mít největší počet růžových součástí oblečení, včetně módních doplňků. Prohlídky zámeckých prostor za poloviční vstupné či řízené degustace vín Chateau Mělník v zámeckých sklepích. K dobré pohodě opět přispěje cimbálová muzika.

ROUDNICE NAD LABEM

Roudnický košt klepe na dveře…

I zde si přijdou na své milovníci vína, neboť se jim opět otevřou brány lobkowiczkého zámku. V sobotu 8. června tak budou moci okoštovat produkty roudnických a mělnických vinařů. K zakoupené vstupence každý obdrží degustační skleničku s logem akce a rovněž katalog s informacemi a kontakty jednotlivých vinařů. Samotné vzorky vín se kupují za žetony. Vše započne od 11 hodin, kdy se celý program rozjede. V 17 hodin proběhne slavnostní vyhlášení vítězného Vinaře koštu, o kterém celý den budou rozhodovat právě návštěvníci. Pro rodiče dětí, kteří si v klidu chtějí vychutnat výborná vína, bude připraven dětský koutek s hlídáním. Na nádvoří zámku, kam je vstup zdarma, je možno si nakoupit u regionálních výrobců různé pochutiny a tradiční výrobky zručných řemeslníků Pro děti jsou opět připraveny zajímavé dílničky. Hudební program na nádvoří bude dotvářet celkovou vinařskou atmosféru koštu a u skleničky dobrého vínko bude možno zde posedět až do večerních hodin.

ROZTOKY U PRAHY

Muzejní noc pro celou rodinu

Muzejní noc otevírá „bránu“ zdejšího Středočeského muzea návštěvníkům v netradičním čase a s pestrým kulturním programem pro celou rodinu. V letošním roce to je na motivy dvou aktuálních výstav. A těmi jsou „Fenomén Felkl. Proslulá továrna na výrobu glóbů“ a „ZACHUCHLENO. Příběh animace/animace příběhu.“. Tudíž v sobotu 8. června od 19 hodin zde proběhne řada akcí související s těmito zajímavými expozicemi. K dispozici bude litografická dílna s možností tisku z originální Felklovy desky a výroba placek s motivy ze hry CHUCHEL. Jedná se o českou videohru, která spatřila světlo světa v březnu minulého roku. Hlavním hrdinou je chuchel, jehož cílem je sníst třešeň, přičemž mu v tom brání další subjekty. Bývá oceňována za svůj humor, grafiku, hudbu a celkovou atmosféru. Chuchel a jeho parta zájemce svým osobitým humorem vtáhnou do světa originální animace a nekonečné imaginace a vysvětlí, v čem spočívá síla přátelství. Od 22 hodin autoři hry

odehrají CHUCHLA na živo s hudebním doprovodem skupiny DVA. Určitě všechny zaujmou noční prohlídky zámku a po celou dobu bude možno se občerstvit v Muzejní kavárně.

PANENSKÉ BŘEŽANY

Zdejší Muzejní noc přiblíží krásu baroka

V Památníku národního útlaku a odboje jenž se nachází v areálu horního zámku v Panenských Břežanech proběhne 7. června zdejší druhý ročník Muzejní noci. Pojat bude netradičně, historicky, trochu záhadně. Letošní ročník chceme vést v duchu baroka. Přijďte si vyřešit „šifru mistra Santiniho“! Děti i dospělí se přenesou do doby 1705-1707, kdy si v Břežanech benediktinky z kláštera sv. Jiří nechaly stavět kapli sv. Anny. Za architekta si abatyše kláštera Helena Pieroni zvolila Jana Blažeje Santiniho Aichla. Na různých místech zámku, parku i kaple tak návštěvníci budou hledat indicie, setkají se s písařem, alchymistou, jeptiškou a dalšími postavami, které v jejich pátrání pomohou. Ve večerních hodinách se budou všichni moci zúčastnit kostýmovaných prohlídek s hranými scénkami. Mimořádně bude zpřístupněno druhé zámecké patro.

BYŠICE

Na hřišti zazní legendární Queen

V letošním roce zde vznikl projekt letního promítaní na fotbalovém hřišti TJ Byšice. Prozatím se bude jednat o dvě projekce. Ta první se uskuteční v pátek 7. června od 21.40 hodin. A na své si přijdou zejména hudební fajnšmekři. Bude to totiž fenomenální film o nesmrtelné kapele Qureen „Bohemian Rhapsody“! Tento snímek se setkal s ohromným úspěchem a stal jedním z nejnavštěvovanějším filmům. Tak i zde si diváci užijí tu užasnou atmosféru slavných koncertů této kapely. Takže, deky sebou a užijme si tu skvělou muziku….

mar