Další tipy na volné dny

Tento víkend oslavíme státní svátek – Den vzniku samostatného Československa. Kromě vzpomínkových akcí, které však většinou proběhnou v předvečer svátku, se nabízí opět celá řada dalších aktivit. V Mělníku proběhne dopolední Dušičkový jarmark a v Regionálním muzeu Den Středočeského kraje. Avšak pozadu nezůstávají i další města a obce našeho regionu. Proto opět nabízíme pár tipů kam vyrazit a dobře se pobavit. 

VELTRUSY 

Strašidelná cesta v zámeckém parku

Zdejší galerie „Na konci světa“, která se nachází ve veltruském parku nedaleko Červeného

mlýna pořádá 2. ročník strašidelné stezky, která se v loňském roce setkala s velkým úspěchem jak u dětí, tak i dospělých. A tak tuto sobotu 28. října v 17 hodin se všichni účastníci vydají za světla lampiónů či baterek zešeřelým zámeckým parkem. Na cestě potkají nejedno strašidlo a letos nebude chybět ani Bílá paní a bezhlavý rytíř, kteří se kolem přeženou na koních. Na konci stezky čeká odvážlivce poklad a ty, jenž se dostaví v kostýmu i sladká odměna. Samozřejmě nebude chybět bohaté občerstvení a dospělí se mohou posilnit grogem či výborným svařákem nebo dobrou kávou. Vše vyvrcholí posezením při kytaře s opékáním obligátních buřtíků. No a tím se slavnostně zakončí i ta letošní sezona aby se mohli všichni již těšit na u příští.

KONĚTOPY

Zábavné odpoledne s dýňováním

Také ve zdejší obci bude probíhat akce spojovaná s Dušičkami a Hallowenem. V sobotu 28. října od 14 hodin se před Obecním úřadem dají dostaveníčko nejmladší občané Konětop s potřebným náčiním a nápadem jak originálně vyřezat dýni. Tu obdrží přímo zde a pak se bude jenom tvořit. Nebude chybět ani občerstvení, které bude rovněž stylové, neboť se bude podávat dýňová polévka. Své výtvory si pak každý odnese domů, kde je před svými příbytky náležitě vystaví. A po setmění od 18 hodin se obcí vydá Lampiónový průvod právě za těmito výtvary.

ZELČÍN

A je tu opět Halloween…

Tentokrát až v pondělí 30. října se uskuteční v místním ZOOPARKU příjemný podvečer. Rodiče či prarodiče budou opět tvořit s dětmi halloweenská strašidla z dýní. Samozřejmě že to bude spojeno i se soutěží o to nejhezčí strašidlo. První tři s největším počtem hlasů získají jistě zajímavou cenu. Jakou? To se určitě dozvědí při veselém soutěžení.

LUŽEC NAD VLTAVOU 

Strašidlácký karneval

Konec října bývá již tradičně ve znamení strašidel. Takže i zde si dají dostaveníčko ty nejbizardnější bytosti. A to v sobotu 28. října v 15.30, kdy se vrhnou do tanečního reje v místním Kulturním a společenském středisku kde se uskuteční pravá nefalšovaná Halloween párty. Duchové, hejkalové, upíři, trpaslíci a další strašidelné postavy se určitě dokonale vyřádí.. A po setmění se všichni vydají na lampiónový pochod za hastrmanem.

MŠENO 

Běh Debří

TJ Sokol Mšeno pořádá tradičně 28. října u příležitosti státního svátku vzniku Československé republiky závod v přespolním běhu v přírodním lesoparku Debř. Běh je určen pro všechny kategorie od těch nejmladších až po ty nejdříve narozené. Celý závod odstartují v 10 hodin předškoláci a mladší žactvo. Následovat budou starší žáci, dorostenci a příslušnice něžného pohlaví. V půl dvanácté se na start postaví muži a veteráni.

SAZENÁ 

Nabídka unikátní prohlídky

Zdejší obec se pyšní zajímavými památkami. Jsou zde totiž umístěny hned dvě pevnůstky tzv. řopíky, avšak v neobvyklém stylu. Ne nadarmo zde existuje Pevnostní muzeum, které se zabývá historií těchto objektů, jenž vznikaly v druhé polovině třicátých let minulého století. Jeden z těchto bunkrů je maskován jako nenápadné stavení s červenou taškovou střechou uprostřed návsi coby obecní váha. Jedná se o naprosto atypický objekt, který svým stavebním uspořádáním nemá obdoby. V letech 2007 – 2008 několik nadšenců z Klubů vojenské historie objekt kompletně zrekonstruovalo, takže dnes slouží jako malé pevnostní muzeum, vybavené kompletně tak, jak měl být objekt připraven na válku. Další obranný objekt, je zabudován v rohu prvního nadzemního podlaží mlýna č.p.38. Zde byla vybudována jednostřílnová pevnůstka se dvěma vchody. Měla za úkol, spolu s objektem u váhy, postřelovat komunikaci vedoucí přes obec od Ledčic dále na Novou Ves. Tato barokní stavba, která je památkově chráněná, se nachází v soukromém vlastnictví a tudíž je veřejnosti nepřístupná. Výjimkou však bude sobota 28. října, kdy vůbec poprvé bude tento objekt možno si prohlédnout. Je třeba ještě doplnit, že pro velký zájem budou prohlídky i následujícího dne, tj.v neděli 29. října.

LHOTA U STARÉ BOLESLAVI 

Pozvání na křest desky

Místní rocková kapela MEDEA vznikla v roce 2014 a ihned začala koncertovat. I jí se nevyhnuly personální změny, avšak již koncem následujícího roku natočila své první CD „Věčnost“. Křest proběhl loni v březnu, kdy skupina zároveň prošla členskou obměnou. V nové sestavě začíná tvořit i nové songy a výsledkem je další „cédečko“ „Vzestupy a pády“, které kapela pokřtí tuto sobotu 28. října od 20 hodin. Koncert se koná už tradičně v sále Restaurace na Malém Plácku ve Lhotě u Staré Boleslavi. Společnost jí bude dělat legenda polabského bigbítu, kapela Diogenes.

mar