Černá stavba v mělnické městské památkové zóně?

Pochyby vzbuzuje oprávněnost výstavby nové komunikace, kterou u parkoviště v Nové ulici nechal vybudovat Městský úřad Mělník. Místostarosta města Milan Schweigstill nedokázal na říjnovém zasedání zastupitelstva vyvrátit podezření, že byla vybudována bez patřičného stavebního povolení.

Nová krátká komunikace vznikla na místě někdejšího přístřešku na popelnice u parkoviště na žádost obyvatel přiléhajícího bytového domu. „Je to soukromý pozemek a oni mají obavy, že by mohla nastat situace, kdy se k tomu objektu nedostane zásobování nebo sanita,“ řekl zastupitelům místostarosta Schweigstill (TOP 09). Nepředpokládá přitom, že by na nové komunikaci byl nějaký provoz vzhledem k tomu, že vede pouze k obytnému domu.

Opoziční zastupitel Petr Kowanda (ČSSD) ovšem své kolegy informoval o případu jednoho z nájemců parkovacího stání na parkovišti, do jehož auta naboural jiný vůz přijíždějící po nové cestě z domu, který zde ovšem neměl co dělat. Podle něj pěší vždy mohli po cestičce k domu chodit bez problémů, na komunikaci umožňující průjezd vozidel podle něj byla cesta vybudována zřejmě bez potřebných povolení stavebního úřadu. „Je to v památkové zóně a já si neumím představit, že by takhle svévolně jednal občan. Že by nebyli osloveni účastníci stavebního řízení, památkáři, životní prostředí, stavební úřad,“ konstatoval Kowanda.

Starosta města Ctirad Mikeš (Mé město) uvedl, že případ a potřebu povolení k vybudování této komunikace nechá projednat se Silničním správním úřadem a bude o výsledku jednání zastupitele informovat.

„Dám vám do příště sdělení, jestli jsme tedy porušili nějaký předpis nebo ne,“ konstatoval místostarosta Schweigstill s tím, že vybudováním parkoviště neměli obyvatelé příslušného domu zajištěný přístup a možnost zásobování. V případě pochybností je proto ochoten příjezd zaslepit, pokud ovšem bude přístup k domu zajištěn.

„Jde o to, zamezit tomu, aby ta auta jezdila na soukromý pozemek,“ uzavřel Kowanda, který Schwaigstillovu námitku odmítl. „Přístup tam byl zajištěný po celou dobu přes to parkoviště,“ dodal.

Jiří Janda