„Bude to jinak!“ A ještě znamenitější…

V mělnickém Masarykově kulturním domě proběhne takový menší svátek swingu. Již v úterý 24. října se v podvečer uskuteční vernisáž výstavy třiceti vítězných snímků soutěže JAZZ WORLD PHOTO 2017 a od 18.30 proběhne koncert hudební formace Tomáš Homuta Trio. Kromě Tomáše vystoupí zpěvačka Vlaďka Svobodová a saxofonista David Fárek.

A o den později, ve středu 25. října od 19 hodin, ve zrenovovaném divadelním sále se představí se svým novým pořadem „Bude to jinak!“ Ondřej Havelka a jeho Melody Makers….

Orchestr vznikl již před více jak dvaceti lety po odchodu Ondřeje Havelky z Originálního pražského synkopického orchestru, kde působil řadu let. Někteří členové z OPSO odešli zároveň s ním a tvoří proto i část Melody Makers. Ondřej Havelka absolvoval obor „herectví“ na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze a obor „režie“ na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Po absolutoriu studia herectví působil šest let v pražském divadle Studio Ypsilon. Brzy se prosadil i jako filmový a televizní herec. Mnozí si jej okamžitě vybaví jako Jiřího Oulického v seriálu Saturnin, kde skutečně originálním způsobem ztvárnil tuto postavu. Z této role vyzařuje onen kladný vztah k této době, jenž vychází právě i z jeho hudebních aktivit. Už od studentských let se totiž věnuje interpretaci jazzové a populární hudby 20. a 30. let jako zpěvák, tanečník a stepař. Se zmíněným Originálním pražským synkopickým orchestrem nahrál celkem šest alb a napsal i spolurežíroval hudební film, který získal na festivalu televizní zábavy v Montreux v roce 1991 “Stříbrnou růži”. Hudebnímu tělesu Melody Makers jde hlavně o přesnou interpretaci swingové éry a zabývá se nejen americkými skladbami, ale i raným českým či slovenským jazzem. Ke hře používá i dobové nástroje, které zaručují skutečnou autentičnost skladeb. Pestrý repertoár zahrnuje atraktivní skladby širokého žánrového spektra od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových big-bandů. Kromě zpěváka Ondřeje Havelky a kapelníka Petra Tichého tvoří orchestr ještě třináct muzikantů.

Nyní se po roce vrací do mělnického kulturáku. A proč tomu bude jinak? Na to odpovídá přímo Ondřej Havelka takto: „Protože všechny kusy, jež v rámci jubilejního show u příležitosti dvacátého výročí existence bandu naši milí swinguchtiví očekávali, se prostě nevešly! Zjištění radostné, situace prekérní. A tak jsme se rozhodli, že navážeme na náš poslední koncertní program „Nás to tady furt baví“, který zaznamenal u ctěného publika velký ohlas, a premiérové kusy připravené na tuto saisonu protkáme písněmi, jež si naši věrní žádají. Znovu se tedy budeme společně radovat ze swingových kusů žhavých i sladkých, v každém případku však uchu lahodících a za srdce beroucích.

A že bývá všechno jinak? To jest bohužel náš denní chléb vezdejší. Ale že jde o změnu k lepšímu? To se nám přec často nestává. Ach, jak to potěší… „

mar