Děti si z mělnického muzea odnesly plyšové pejsky

Den Středočeského kraje, který se konal 28. října, se letos nesl ve znamení nejlepších přátel člověka – psů a jejich nejbližších příbuzných – vlků. Dvě desítky dětí se přišly pomazlit s chlupatým „obrpsem“ Alíkem Balíkem na výstavu HAFani!.

Malý sál mělnického Regionálního muzea o státním svátku zaplnili dětští pátrači z letní „psí“ soutěže Hledá se Brok a jeho parta, kteří napjatě očekávali vyhlášení vítězů. Pětice hlavních vítězů si odnesla ceny, všichni zúčastnění potom odcházeli s plyšovým pejskem a volnou vstupenkou na předvánoční muzejní jarmark.

Společnost dětem dělal pes Alík Balík - nejmenší účastníci akce o něj měly bez ohledu na věk zájem stejně jako o další plyšová zvířate.
Společnost dětem dělal pes Alík Balík – nejmenší účastníci akce o něj měly bez ohledu na věk zájem stejně jako o další plyšová zvířate.

Hlavní cenu – čokoládový dort – přišla za vítěze soutěže pocházející z Poděbrad, kteří se soutěže zúčastnili o prázdninách, vyzvednout jejich mělnická babička. Své nové majitele již mají také tříkolka, balíček zdravých potravin, poukázky na ateliérovou fotografii s pejskem, poukázka na knížky a záložky – pátá cena přitom putuje až do Olomouce.

Za symbolickou jednu korunu byly po celý den otevřeny všechny expozice a výstavy muzea. Návštěvníci měli zájem zejména o nově otevřenou výstavu dobových hraček z let 1900 – 1980 v expozici historických kočárků.

Odpoledne si v muzeu nenechaly ujít téměř čtyři desítky lidí včetně několika dětí setkání věnované tématu návratu šelem do české krajiny.  Koordinátorka „vlčích hlídek“ organizovaných Hnutím Duha a působících v okolí Doks Alena Fousková, zahájila besedu prezentací ukazující vývoj výskytu vlků nejen u nás, ale i v Polsku a v Německu.

Následovalo promítání unikátního dokumentu Causa Carnivora Jana Svatoše, který hledá odpověď na otázku, proč naše země v soužití s velkými šelmami představuje izolovaný ostrov uprostřed Evropy. Ve snímku zjišťuje, co brání šelmám v návratu do naší krajiny, a proč nadále raději nasloucháme krvavým legendám než výzkumům podloženým fakty.

Muzeum na Den Středočeského kraje celkem přivítalo přes 250 návštěvníků.

red