Afrika, ráj v slzách

Pondělí 26. února bude v mělnickém Masarykově kulturním domě doslova patřit cestovateli a fotografovi Václavu Šilhovi. O jeho odpolední přednášce pojednávající o Amazonských pralesích a mizející zdejší kultuře jsme čtenáře již informovali.

Avšak od desáté hodiny dopolední jeho přednáška určená pro žáky 2. stupně ZŠ, studenty SOU, SŠ a samozřejmě pro veřejnost představí další kontinent, který rovněž čelí četným civilizačním problémům. Jeho vystoupení doplní bioložka a zooložka Pavla Říhová. Ta se již víc nežli dvacet let zabývá bojem proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy a je členem expertní skupiny Interpolu pro „wildlife crime“. Pracuje na případech pašeráků, překupníků i organizovaných skupin, snaží se najít jejich zdroje i kanály, kudy je zboží převáženo, zabavit kontraband.

A tak zatímco se bude Václav Šilha věnovat fauně Afriky a podělí se o své zkušenosti z cest rovněž i projekcí svých fotografií a také videí zachycující migraci zvířat v afrických národních parcích. Pavla Říhová pak jeho vyprávění doplní o temnější stránku věci – nelegální lov a obchod. Zaměří se zejména na nosorožce, na které se specializuje. Přiblíží, jakým způsobem se tento problém týká i nás a jak můžeme přispět k zachování biodiverzity a k ochraně ohrožených druhů.

mar