Odborníci z Elektrárny Mělník předávají zkušenosti zahraničním kolegům
Načerpat inspiraci a hlavně zkušenosti přijeli do Elektrárny Mělník zástupci energetické společnosti Elektroprivreda Bosna i Hercegovina.
Bosenské energetiky zajímala především Teplárna Mělník – EMĚ I, kterou coby v současné době největší teplárnu v ČR provozuje v rámci Skupiny ČEZ společnost Energotrans, a.s. „Po několikahodinové diskusi na téma výroba a distribuce tepelné energie si zahraniční hosté prohlédli provoz EMĚ I a následně se vydali i na obhlídku části trasy horkovodu vedoucího z Horních Počapel až do Prahy,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Ota Schnepp.
„Kolegy z Bosny a Hercegoviny zajímal provoz EMĚ I právě proto, že je celý přizpůsobený teplárenství. Zajímalo je, jak zvládáme výrobu takového množství tepla, jímž jsme schopni zásobovat podstatnou část Prahy. Tedy disponibilita provozu, procentuální poruchovost, možné i nemožné závady, účinnost na dodávku elektrické energie a tepla a podobně. Kvitovali také možnost prohlédnout si trasu horkovodu a seznámit se tak s úskalími, které mohou od jeho výstavby očekávat a jakému by bez předchozí prevence museli čelit,“ uvedl generální ředitel společnosti Energotrans, a.s. Miroslav Krpec.
Bosenská elektrárna Kakanj je československým dílem ze 70. let minulého století, dodnes zde mají úzké vazby na české a slovenské firmy. „Přijeli jsme si pro cenné rady, náměty a zkušenosti. Prostě rádi bychom se seznámili se vším, co obnášela výstavba horkovodu a jak funguje v současnosti. Rádi bychom slyšeli všechna pozitiva, ale i možná negativa, jimž bychom se během realizace našeho obdobného projektu měli vyhnout. Je totiž konfiguračně i technologicky hodně podobný,“ řekl poradce generálního ředitele energetické společnosti Elektroprivreda BiH Nihad Kadič.
Jeho společnost má pro projekt zajištění tepla pro Sarajevo již vypracovanou studii. „Informace, které si dnes odvezeme domů, by pak měly přispět k celkové analýze reálnosti zatím ideového projektu,“ doufá Kadič.
„Samozřejmě záleží na místních geografických podmínkách, dostupné technologii a výrobní kapacitě. V tom se asi budeme lišit,“ uvedl technický ředitel Energotransu Martin Hora. „Nám poměrně vysokou účinnost zajišťuje moderní technologie, která je šetrná k životnímu prostředí. Jinak délka našeho napájecího potrubí pro Prahu je 34 km a jeho světlost 1 200 mm. V zimním období přitom garantujeme dodávání tepelného výkonu až 650 MWt,“ dodal Hora.
red