Za uměním i zábavou do štětské knihovny
V neděli 4. září oslavila 20. výročí svého trvání Městská knihovna ve Štětí. Najdeme ji v samém centru města v nové zástavě, které dominuje. Moderní zařízení nabízí komfortní služby bezmála tisícovce registrovaných uživatelů. Jen v loňském roce ji navštívilo téměř 15 tisíc čtenářů.
Knihovna původně sídlila v nevyhovujících prostorách v blízkosti Severočeských papíren: „Město proto postavilo tento nový kulturní stánek. Kromě krásné budovy se můžeme pochlubit bohatým knižním fondem čítajícím kolem 55 tisíc svazků. Nabízíme pochopitelně internet a širokou škálu periodik a řadu aktivit, které během celého roku u nás pořádáme,“ řekla vedoucí knihovny Ivana Roubíčková. Připomněla rovněž, že štětská knihovna byla první nově postavenou knihovnou v Česku po roce 1989.
Ve Štětí a blízkém okolí se čtou především detektivní a historické romány. Po nich následují zamilované příběhy, které si v knihovně oblíbily zejména ženy. Nejstaršími registrovanými čtenáři jsou muž a žena narození v roce 1924.
Zdejší děti čtou zase hlavně povinnou školní četbu a dobrodružné romány. „Těší mě, že se děti zapojují do projektu Staň se knihovníkem, v němž si mají možnost vyzkoušet práci dospělých kolegů. Stojí za pultem a obsluhují čtenáře. Děje se tak první říjnový týden v rámci Týdnu knihoven a pokud mají zájem, docházejí k nám potom během celého roku,“ uvedla Roubíčková.
Štětská knihovna podle ní slouží jako plnohodnotný kulturní stánek, do něhož se chodí za kvalitním uměním. Návštěvníkům jsou určeny například literární či vědomostní a výtvarné soutěže a výstavy. Zasoutěžit si mohou nejenom děti, ale i dospělí, jimž je určena vědomostní soutěž Co je to nebo fotografická soutěž a před Vánocemi rovněž velmi oblíbené klání o nejchutnější cukroví.
Zdejší čítárna se věnuje v nemalé míře seniorům. Těm jsou určeny semináře, během nichž získají zkušenosti z digitalizace fotografií a zdokonalí se v práci na počítači, počítači, zejména ve využívání internetu. Mohou se zúčastit také „mozkového jogingu“ – procvičování paměti formou humorných testů a kvizů i celé škály přednášek.
Starší občané mají v oblibě také univerzitu třetího věku, jejíž nový semestr začne počátkem října: „Naši studenti si tentokrát vybrali velmi zajímavé téma – Umění rané renesance v Itálii. Sama jsem velmi zvědavá, kolik seniorů se zapíše,“ konstatovala Roubíčková a připomněla, že v lednu již 19 absolventů z řad seniorů promovalo v aule České zemědělské univerzity v Praze. „Po příjezdu do Štětí je přijali starosta a místostarosta našeho města,“ dodala Roubíčková.
Otto Lokaj