V Ledčicích oslavili dvě významná jubilea

Obec Ledčice uplynulou sobotu oslavila 790. výročí od svého založení a 130 let od vzniku místní školy. Dvojnásobné výročí bylo důvodem setkání ledčických rodáků.

Ledčice byly již několikrát oceněny v prestižní soutěži Vesnice roku a na svém kontě mají rovněž Bílou stuhu za práci s mládeží, Zelenou stuhu za péči o zeleň či Zlatou cihlu za rekonstrukci původního stavení – obec ji získala za přebudování domu číslo 15  na Kulturní a společenské centrum U Cinků.

Program na návsi odstartoval koncert barokní hudby v podání Consortia Conservatorium pod taktovkou Jakuba Kydlíčka. V kostele sv. Václava se představil i Ledčický příležitostný sbor. Ledčické rodáky hodinu před polednem čekalo setkání v nově rekonstruovaném stavení U Cinků, kde byl krátce nato zahájen Staročeský jarmark.

Na pódiu u školy založené v roce 1886 se vystřídala řada účinkujících. Přihlížejícímu publiku zahráli Staročeští heligonkáři a zazpívali například Hana Lounová či Jiří Röll s QR Bandem. Na programu bylo také představení Po stopách krále Karla z repertoáru Divadla pod čepicí či vystoupení předškoláků mateřských škol Ledčice a Nové Vsi, kteří se k radosti svých rodičů a prarodičů zhostili taneční ukázky za doprovodu hudby Dády Patrasové.

Potlesk za vystoupení sklidili i starší žáci z místní základní školy. Na školním hřišti se postupně vystřídali se svou produkcí i další aktéři oslav. K vidění zde byli zástupci místních kynologů se svou smečkou s ukázkou agility, dále tanec na tyči – pole dance – a v domě U Cinků tvořivé díly pro děti.  Na programu zde byla i výstava historických dokumentů nazvaná Jak šel čas a také expozice výtvarných prací. Návštěvníkům se dále otevřela jubilující škola i nové hřiště.

red