„1984“ je dílo, které má pořád co říct

Nedělní filmová projekce v mělnické kavárně Želví doupě představí tentokrát snímek, který bohužel stále nepostrádá aktuálnost. Ba právě naopak.

„1984“, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. Kniha je ovlivněna dobou svého vzniku a přímo reaguje na totalitní režimy, ale na rozdíl od „Zvířecí farmy“, kde se jedná o jasný komunismus, tak zde poukazuje naopak na onu skrytou totalitu, což si uvědomíme především ve chvíli, kdy hlavní „antihrdina“ Winston vysvětluje, že obyvatelstvo Oceánie se rozděluje na členy Vnitřní strany kteří skutečně vládnou, členy Vnější strany, kteří pracují pro stát a vykonávají jeho vůli a proletariát, který tvoří 85 % společnosti. A ti jsou považováni za méněcenné, žijí ve velmi chudých poměrech, stát se o ně nestará a nechává jim relativní volnost, dokonce je ani nesleduje tak jako členy Vnější strany. V některých aspektech blízko k tomuto fiktivnímu systému Oceánie má dnes stalinská diktatura v KLDR. Avšak nejenom ona…

Pro adaptaci tohoto patrně nejslavnějšího antiutopického románu všech dob se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl britský režisér Michael Radford. Pod jeho vedením se hlavní představitel John Hurt obléká do kůže Winstona Smithe, který věří, že i v totalitní Oceánii je možno uniknout pohledu Velkého bratra a nabýt ztracené svobody…

A tak od 18.30 hodin se diváci opět mohou přesvědčit, že dílo George Orwella je stále aktuální.

mar