Zkus si to představit dřív, než něco řekneš…

Jak se již stalo jakousi tradicí na závěr sezony mělnického Masarykova kulturního domu se zde představí v Praze i jinde beznadějně vyprodané Dejvické divadlo!

Dejvické divadlo oslavilo v říjnu 2017 čtvrt století od svého založení. Za tu dobu si vybudovalo pověst jednoho z nejvyhledávanějších a nejnavštěvovanějších českých divadel. Téměř trvale vyprodané divadlo (což není způsobeno jenom jeho komorní kapacitou) nabízí inscenace různých žánrů, které však mají společného jmenovatele: dobré divadlo se zřetelným názorem a s důrazem na herecké osobnosti. Výraznou součást dramaturgie Dejvického divadla tvoří současná dramatika, jak zahraniční (Joe Penhall, Dennis Kelly, Patrick Marber a další), tak domácí. Divadlo iniciuje vznik původních textů českých a slovenských autorů (Petr Zelenka: Příběhy obyčejného šílenství, Teremin, Dabing Street; Miroslav Krobot: Sirup, Brian; Karel František Tománek: KFT/sendviče reality®, Wanted Welzl, Kafka ’24; Viliam Klimáček: Dračí doupě; Daniel Majling: Vzkříšení, Vina? a další) a klade důraz také na autorskou spolupráci s umělci názorově i generačně spřízněnými. Během své existence se Dejvické divadlo stalo pětkrát divadlem roku, řadu významných ocenění získaly nejen inscenace, ale i jednotliví umělci. Každoročně se jméno Dejvického divadla objevuje v nominacích na nejprestižnější divadelní ceny.

Tentokrát soubor uvede inscenaci hry „Vina?“, která měla svojí premiéru v září loňského roku. Jedná se o třetí titul, který Daniel Majling napsal přímo pro Dejvické divadlo. Dramatický příběh se odehrává v divadle, které v mnohém připomíná právě tuto divadelní scénu. Členy hereckého souboru po premiéře Goethova „Utrpení mladého Werthera“ zasáhne nečekané oznámení jednoho z nich. Od té chvíle už nic nebude jako dosud… Drama z atraktivního hereckého prostředí z divadelního jeviště a zákulisí zkoumá vážné a věčné téma lásky, nevěry a viny. Na večírku po úspěšné premiéře je během debaty o lásce v moderní společnosti odhalen milostný trojúhelník mezi členy souboru. Reálné hluboké emoce poté zcela ovládnou reprízu představení, v níž musí herci následujícího dne vystoupit.

V režii Ivana Trojana se představí Václav Neužil, Martha Issová, Lenka Krobotová, Simona Babčáková, Tomáš Jeřábek, Pavel Šimčík, Lukáš Příkazký a další.

A tak v pondělí 13. června od 19 hodin návštěvníci mělnického kulturáku si určitě odnesou skvělý umělecký zážitek. Neboť „Divadlo zajišťuje bezpečný kontext, v němž můžeme v pohodlí fantazie a bezpečí skupiny zkoumat nebezpečné extrémy.“ (Declan Donnellan).

mar

Premiéra v září 2021