Vzpomínkový akt na události, které je třeba si připomínat

Letos je tomu již 72 let co se v obci Zahájí u Chorušic odehrála událost, na níž bychom neměli zapomínat.

V zimě roku 1945 došlo na Řepínsku k výsadku skupiny pod vedením majora P.A.Kaniščeva a záhy zde začala působit partyzánská brigáda Národní mstitel. Hlavní náplní oddílu byly především diverzní akce v této oblasti. Vzhledem k zvětšujícímu se počtu členů se plánoval letecký shoz zbraní což způsobilo, že německé velení odhalilo pozice brigády. A tak 24.dubna se do prostoru obce Zahájí začaly stahovat silné německé oddíly s cílem tuto skupinu obklíčit a zničit. Díky včasnému varování a zřejmě špatnému časovému sladění německých rojnic se však podařilo brigádě z chystaného obklíčení uniknout. K prudkém střetu ale došlo když se tři členové oddílu – komisař Oskar Beneš, radista N.V.Vybornov a partyzán K.A.Andronov rozhodli vrátit zpět do úkrytu pod vsí. O příčině jejich návratu dodnes kolují různé dohady, avšak pravý důvod se již nedozvíme. V nerovném boji s velkou přesilou nakonec padli. V místech jejich posledního odpočinku byl vybudován pomník u něhož se každoročně koná pietní akt k uctění jejich památky.

Nejinak tomu samozřejmě bude i letos. Obec Chorušice, město Mělník, mělnická organizace Českého svazu bojovníků za svobodu a Československá obec legionářská pořádá pietní setkání u pomníku těchto padlých hrdinů ve čtvrtek 20. dubna od 16 hodin. Součástí vzpomínkového aktu bude i ukázka bojové techniky ze sklonku II. světové války. Zájemci si tak zde budou moci prohlédnout vozidlo německé pěchoty, různé typy vojenských motocyklů, palné zbraně a další vojenskou techniku, jenž zde předvedou členové SPVH z Jablonce nad Nisou.

Pietní akt zahájí koncert dechové hudby Františka Šťastného a po položení květin budou proneseny slavnostní projevy přítomných hostů.

Pro mělnické účastníky bude přistaven autobus u Tyršova domu a odjíždí se v 15.45.

Tímto setkáním se připomeneme památku nejenom těchto hrdinů, ale všech, kteří položili své životy za osvobození naší vlasti. Třebaže od těchto událostí již uplynula dlouhá doba, přesto je nutné si to stále připomínat. Neboť lidská paměť bývá někdy bohužel krátká.

mar

PAMÁTNÍK PADLÝCH PARTYZÁNŮ Foto:archiv autora