VÍKEND: Bratři Ebenové, Bluesová lady, koncerty a další

Bratři Ebenové rovněž určitě obohatí prázdninovou pohodu

Letní kino Houštka u Brandýsa na Labem již od půlky června nabízí celou řadu zajímavých filmů. Určitou specialitou je projekce pod názvem „VARY VE VAŠEM KINĚ“ kde je možnost shlédnout snímky jenž zaujaly v letošním roce na karlovarském festivalu. Tuto neděli 30. července to bude akční krimikomedie „Baby Driver“. A v srpnu se diváci mohou těšit na český film „Křižáček“, jenž si odnesl hlavní cenu – Křišťálový globus či na snímek „Svět podle Daliborka“, který se pro změnu stal jakousi festivalovou senzací. A konečně německé drama o šestnáctileté berlíňance Mifti, která vymetá večírky, experimentuje s drogami a sexem a kašle na školu „Axolotl Overkill“.

Ale nejsou to „pouze“ filmové projekce. Kromě koncertu kultovní kapely Stromboli, kterou jsme již na našich stránkách zmínili a samozřejmě ještě zde připomeneme, vystoupí neméně známá hudební formace.

Bratři Ebenové. Toto trio, Marek, Kryštof a David, je na české hudební scéně svým hudebním přístupem zcela ojedinělé. Synové významného hudebního skladatele Petra Ebena dostali klasické hudební vzdělání, zároveň však vstřebávali vlivy moderní folkové, jazzové a rockové muziky. Svou schopností čerpat ze všech těchto zdrojů a umění používat různé neobvyklé hudební nástroje, vznikl absolutně netradiční, na české scéně nenapodobitelný „ebenovský zvuk“. Navíc ve spojení s výjimečnými texty Marka byli vždy Bratři Ebenové pro folkovou scénu zjevením. Před třemi lety vydali své poslední album „Čas holin“ a zároveň oslavili 30 let od vydání prvního alba „Malé písně do tmy“. Mezitím vznikly ještě nahrávky „Tichá domácnost“, dále „Já na tom dělám“ či „Chlebíčky“. Formace rovněž nahrála hudbu pro novou sérii večerníčků „Mach a Šebestová“, pro pohádkové CD „Pohádky bratří Grimmů“ či pro několik audioknih (Muž, který sázel stromy, Adventní kalendář) a také hudbu k seriálu České televize „Poste Restante“. Kromě bratří Ebenových zde hrají i další skvělí muzikanti působící mimo jiné v kapele ETC Vladimíra Mišíka – Jiří Veselý (basová kytara, akordeon), Jiří Zelenka (bicí, perkuse) a Pavel Skála (akustické a elektrické kytary). Skupinu dnes již neodlučně doplňuje vynikající jazzový kontrabasista Jaromír Honzák.

A tak tento pátek 28. července od 20 hodin se představí i zdejším posluchačům, kteří se určitě skvělé pobaví nejen skvělou muzikou a texty, ale i vtipnými komentáři Marka Ebena, jenž je v tomto nepřekonatelný.

 

V Mělnickém Vtelně se představí skvělá muzika

A skutečně to bude paráda. Zdejší Kulturní centrum Kostel přivítá muzikanty jenž jsou zárukou kvality v tomto hudebním směru. V pátek 28. července od 20 hodin v amfiteátru vystoupí totiž Ivan Hlas Trio! Představovat tuto sestavu snad není ani třeba. Komorní sestavu fungující už nějaký čas kolem písničkáře Ivana Hlase tvoří ještě další bigbítová legenda violoncellista Olin Nejezchleba a neméně skvělý slovenský kytarista Norbi Kovacs. V jejich nádherných aranžmá, zdobených virtuózní hrou na akustické nástroje nejlépe vyniknou Hlasovy písně, založené na vyváženosti hudby a poezii textů. I kořeny ovlivňující hudbu Tria jdou od hospodského blues, městských balad, rokenrol, až po melodické názvuky různých etnik. Je to hudba v dobrém slova smyslu lidová.

Za dobu svého působení Ivan Hlas Trio odehrálo spoustu představení, od klubů, tančíren až po divadelní sály a různé prestižní společenské akce. Největší ctižádostí hudebníků však je aby se lidé bavili. Vždyť také krédo kapely zní: „S radostí, nasazením a živě!“

Ivan Hlas trio

 

„Bluesová lady“ předvede své umění v mělnickém podloubí

Páteční „Blues před Dírou“ přivítá další hudební osobnost, která tak rozšíří řady zajímavých muzikantů, kteří zde dosud vystupovali.

Kapela „Lady I“ vznikla v roce 1995. a od samého počátku byla její hlavní postavou zpěvačka a hráčka na foukací harmoniku Ivana Novotná známá pod přezdívkou „Eržika“. Další významnou tváří tehdy byl excelentní bluesový kytarista Milan Špaček a skvělou rytmiku dotvářeli baskytarista Miroslav Vorlíček a bubeník Luboš Hnát. V této sestavě skupina úspěšně působila téměř patnáct let a koncertovala v klubech a na open air festivalech po celé republice, ale i v Německu, Rakousku, Slovensku, Maďarsku i Polsku. V Čechách dělala předskokany takovým hvězdám jako B.B.King nebo Duke Robillard. Repertoár skupiny byl nejprve postaven na moderním texaském blues a později se záběr rozšířil o nové prvky z jiných hudebních oblastí – funky, rocku, jazzu, latiny. Nedlouho po vzniku kapely začala „Eržika“ koketovat s foukací harmonikou a brzy tento nástroj ovládla díky svému nevšednímu talentu natolik, že se stala raritou ve střední Evropě. Díky tomuto svému umění si od novinářů vysloužila přívlastek „Bluesová lady“. Avšak v roce 2013 se skvělý kytarista Milan Špaček odebral do muzikantského nebe a skupina se tak na několik let odmlčela. Nyní se vrací „Lady Ivana“ na podia s projektem „Lady I Trio – Acoustic“, s komornějším zvukem, ale pořád plná energie! Kromě ní a baskytaristy Miroslava Vorlíčka trio doplňuje kytarista Tibor Mucha. Mělnickým posluchačům se již představila letos na jaře v klubu Stará mydlárna a tento pátek se jistě opět přesvědčíme, že si ten přívlastek plně zaslouží.

Lady I

 

V Kralupech se uskuteční Evropský pohár ve sportovní střelbě z praku

Střílení z praku mnozí chápou jako klukovskou zábavu. Avšak jedná se rovněž o skutečnou sportovní disciplínu v níž se soutěží i na mezinárodní úrovni. Město Kralupy nad Vltavou hostí letos již podruhé příznivce tohoto odvětví. Zatímco v březnu se zde uskutečnil závod o Pohár ETSGA, tento víkend to bude přímo Evropský pohár, jenž proběhne v areálu kulturního domu Vltava. A tak se sem sjede absolutní evropská špička, aby zde svedla souboj o krále této velmi pozoruhodné disciplíny. V minulém roce se kralupským závodníkům, kteří na ME reprezentovali Českou republiku, podařilo v obrovské konkurenci získat stříbro. Stalo se tak v belgickém Geelu, avšak v domácím prostředí se budou chtít místní borci představit ještě v lepším světle. Držme jim palce ať jsou mistry!

Kromě města Kralup se na organizaci podílí Českomoravský prak z.s. se sídlem v Kralupech nad Vltavou a Evropská asociace tradičních sportů a her ETSGA spolu se sportovním klubem Slingshot club v Kralupech nad Vltavou

Program soutěže:

Pátek 28.7. od

14:00 hod – Oficiální otevření závodiště v KaSS Vltava – Kralupy nad Vltavou

15:00 až 18:00 hod – Prezentace účastníků a osobní tréninky

18:00 až 22:00 hod – Uvítací závody tzv. „Welcoming tournament“.

Sobota 29.7. od

10:00 hod – Slavnostní zahájení – Nástupy účastníků jednotlivých národů a hymny – Uvítací projevy

12:00 až 22:00 hod – Soutěže jednotlivců v kategoriích – děti,ženy, muži

Neděle 30.7. od

10:00 hod – Soutěž národních 4- členných družstev

13:00 až 15:00 hod – Slavnostní vyhodnocení a oběd na rozloučenou

kralupy-prakiáda1

 

Czech Ukulele Festival míří opět do pivovaru

Areál Únětického pivovaru je dějištěm celé řady kulturních i společenských akcí. Před měsícem zde dětí vítaly prázdniny a nyní bude hostit již pátý český ukulele festival, který je údajně největší a nejrozmanitější festival svého druhu na evropské pevnině. Poslední červencový víkend opět nabídne směs hudby, zábavy a především vystoupení řady českých i zahraničních umělců. Vystoupí český písničkář René Souček z Frýdku-Místku, hrající vlastní tvorbu jak na kytaru, tak poslední roky na ukulele, které mu velmi učarovalo. Jeho texty jsou jakoby ze života s prvky autobiografičnosti. Jejich pointa baví ve veselé poloze publikum, ale dokáže i výrazně zasáhnout srdeční oblast v pomalých a dumavých písních.

Z Polska sem zavítá První Poznaňský Nesymfonický Ukulele Orchestr, který je složený z čtyř muzikantů hrajících na havajské kytarky, bězně známé jako ukulele nebo zkrátka jůk. Z dalších zahraničních hostů to bude dvojice mexických hráčů na tento nástroj „Ukuleleboboys“, a tradiční rytmy své vlasti předvede brazilský muzikant João Tostes.

mar

únětice-festival1