Vícejazyčnost je bohatství

Prostory brandýské synagogy ožijí v měsíci květnu výstavou prací výherců dětské kreativní soutěže Vícejazyčnost je bohatství, určené dětem, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce. Vernisáž výstavy proběhla ve čtvrtek 4. května 2017 od 18.00 a koncertem melodií z večerníčků a pohádek ji doprovodí žáci brandýské Základní umělecké školy. K výstavě jsou připraveny pracovní listy pro děti na téma jazyky a státy Evropy a hrdinové z dětských knížek. Výstava potrvá do 26. května 2017.

Tím ale letošní program výstav v nádherném prostoru brandýské synagogy pro rok 2017 nekončí. Ve čtvrtek 1. června 2017 bude v 18.00 zahájena výstava Hvězda pod tíhou hvězdy dokumentující vztahy Československa a státu Izrael za komunismu a v neděli 4. června 2017 se v synagoze bude konat koncert Kruhu přátel hudby – Vzpomínkový koncert na oběti holocaustu.

„Brandýská synagoga byla zrekonstruována v rámci projektu Deset hvězd – Revitalizace židovských památek v České republice. V synagoze a přilehlých prostorách je instalována expozice Prameny judaismu: rabínské písemnictví a synagoga spolu s brandýským židovským hřbitovem patří mezi unikátní židovské památky. Jsem velmi rád, že synagoga je dalším kulturním stánkem v našem městě, a srdečně Vás zvu jak do stálé expozice, tak na akce, které se zde konají,“ říká starosta města Vlastimil Picek.

Od úterý 27. června do čtvrtka 31. srpna bude v synagoze instalována výstava Časopisecké ilustrace pro děti – výstava Sevdaliny Kovářové Kostadinove, ilustrátorky bulharského původu, a následovat bude v termínu 5. září až 2. října 2017 výstava Barokní synagogy.

PhDr. Zdeňka Tichá