„Už je tady zas“ je černou groteskou dnešní doby

Akční scénické čtení cyklu LiStOVáNí představí tentokrát knihu „Už je tady zas“ jejímž autorem je německý novinář a spisovatel Timur Wermes.

Je léto 2011. Na zanedbaném plácku uprostřed Berlína se probudí Adolf Hitler. A první bilance jeho nové situace není radostná. Válka skončila a to porážkou, jeho politická strana neexistuje a chybí mu i milovaná Eva Braunová. Hitler „své“ město sotva poznává. Berlín je plný cizinců a v Německu místo něj vládne žena, jakási Angela Merkelová. Po prvotním a zcela pochopitelném šoku, se Hitler rychle rozkoukává a navazuje kontakt s některými obyvateli dnešního Berlína. Hitler začne novou kariéru v pro něj dosud neznámém světě díky televizi. Sice nikoliv ve funkci vůdce národa, ale jako komik…..

Hořká politická satira ukazuje současné Německo jako cynickou společnost, kterou žene kupředu bezskrupulózní touha po úspěchu a která je navzdory desetiletím demokracie naprosto bezbranná vůči demagogům nejhrubšího zrna. Kniha měla nebývalý úspěch, byla i zdramatizována a byl podle ní v roce 2013 natočen i stejnojmenný film.

A tak toto letos poslední scénické čtení, které proběhne v úterý 19. prosince od 20.30 hodin v mělnickém Masarykově kulturním domě jistě nejenom pobaví, ale i přiměje k zamyšlení.

mar