Tvrdě „nadupané“ večery ve Staré Mydlárně

Tento víkend bude v mělnickém klubu pořádně nabitý. V pátek i v sobotu se během večerů představí celkem šest kapel a bude to „nářez“. Stará Mydlárna se totiž stala cílem hned dvou hudebních počinů, jenž určitě zde navodí tu pravou atmosféru pro milovníky té „tvrdé“ muziky.

V pátek sem dorazí v rámci své šňůry pod názvem „Club tour 2018“ tři hudební formace z Moravy. Kapela Teralodon byla založena před dvanácti lety v Kozlovicích a podobně jako všem kapelám se nevyhnuly personální proměny. Nyní hraje ve tříčlenné sestavě Dušan Zeman – kytara, Pagy .- baskytara a za bicími sedí Marek Míček. První deska „Devastation“ vyšla před šesti lety a o tři roky později vydala své nové album „Evolution“. Kapela vystoupila jak předkapela DYMYTRY na jejich první samostatném Tour, dále coby předkapela BLAZE BAYLEY ( ex. Iron Maiden ) a absolvovala celou řadu dalších klubových, či festivalových vystoupení.

Comeback ostravského hudebního seskupení JOYS se datuje do roku 2015, kdy vznikla jako svérázná, nekompromisní odezva na různé tzv. alternativní žánry a soubory. Prostě jak muzikanti sami říkají: „Při jejichž produkci, rádoby uměleckém pojetí a hlubokomyslně se tvářících textech, nám bylo (a stále je) nevolno….“. Kapela hraje styl, jenž charakterizuje jako kýčovitý, upachtěný „šok’n’roll“ od podlahy.

A konečně skupina Reconquista z Frýdku-Místku, jenž má své počátky mezi léty 2012-2016, ale jako plně funkční kapela se ustavila až s příchodem frontmana Jestera v únoru 2016. Během následujícího roku a půl kapela rozvíjela koncept své budoucí tvorby. Mezník přišel v červnu 2017 s vypuštěním prvního singlu Overture, po němž přesně za rok následoval druhý singl Any Way Around.

Nepravidelný festival alternativní hudby ZEROVOLE VOL vstupuje do „jubilejního“ pátého roku své existence. V jeho rámci vystupují muzikanti různých žánrů jejichž tvorba se vymyká běžným hudebním standardům. Ač se může říci, že je jaksi „putovním“, hlavním pódiem bývají prostory mělnického klubu Stará Mydlárna.

A právě zde se v sobotu uskuteční již osmé hudební setkání. I tentokrát se představí další tři kapely. Počátky české death-metalové kapely Fleshless se datuje do roku 1993 v Děčíně. Za čtvrt století své existence vydala kromě jiného osm studiových alb a patří mezi stálice české death-metalové scény. Frontman Vladimír Prokoš je rovněž známým propagátorem extrémní undergroundové scény, majitelem nahrávací společnosti NICE TO EAT YOU records a organizátorem oblíbeného festivalu NICE TO EAT YOU Deatfest. Letos Fleshless oslavují 25 let na metalové scéně a oslavy vyvrcholí právě díky připravované deváté desce „Doomed“, jejíž křest plánují při svém zimním turné. Dosud kapela zahrála bezmála na tisíci koncertech a festivalech napříč třemi kontinenty. Nechyběla ani turné po Jižní a Severní Americe či Evropě.

Ostatní dvě kapely jsou již prakticky domácí. Z blízkého Kostelce nad Labem dorazí skupina, která je již známá z řady vystoupení v regionu. Kapela HOVADA je prý spolek nejhorších rockerů, se kterýma nechce nikdo hrát a jako takovým jim nezbylo nic jiného, než si založit těleso vlastní. Hovada vznikla spontánně v legendárním rockovým klubu Leopard na Silvestra při oslavě přelomu tisíciletí. Žánrově se kapela dosud nevyhranila a asi už to ani nestihne. Motto kapely zní: „Svoboda projevu je bezvadná věc, ale zároveň dává člověku jednu solidní jistotu. Právo zemřít hladem.“

A nakonec zazní „písně táborových ohňů“ z Mělníka v podání místní kapely KAMARÁDI.

mar