Huaorani – dobytí amazonského ráje

Cestopisná přednáška fotografa a cestovatele Václava Šilhy zavede posluchače do tajemných a dosud ještě někde neprostupných Amazonských pralesů. Avšak těchto míst stále ubývá. Proto Václav Šilha, který na svých cestách po celém světě zaznamenával na fotoaparát krásy divoké přírody a bohužel někdy i její nenávratnou zkázu si v posledních letech si také začal uvědomovat tuto problematiku. Onu ztrátu tradiční kultury v domorodých společenstvích, které se velice často hroutí pod náporem západní civilizace. Právě proto se po letech fotografování přírody pokusil vstoupit do trochu jiné fotografické oblasti.

Kmen Huaorani žije v amazonském deštném pralese v Ekvádoru a až do roku 1956 neměl žádný kontakt s okolním světem. Do dnešních dnů existuje nepříliš početná skupina členů tohoto etnika, která odmítá, a to velice agresivně, jakýkoliv kontakt s vnějším světem. Kontaktovaná většina „ lidských bytosti“, jak zní překlad slova Huaorani, se nyní potýká s drtivým nástupem naftařských a těžařských firem do jejich domova, deštného pralesa. Způsob života se u tohoto kmene mění velice a již po pouhém roce lze najít zásadní rozdíl i v myšlení jednotlivých členů komunit. I přes tyto problémy zůstává část mužů stále lovci a také obávanými válečníky.

Přednášku, jenž není jen o fotografiích, ale z velké části jí tvoří i filmové ukázky z připravovaných reportáží bude možno navštívit v pondělí 26.února v 18 hodin v hudebním sále mělnického kulturního domu.

mar