Středočeský kraj podpoří Dobový letecký den v Mladé Boleslavi

Jedním a půl milionem korun chtějí středočeští krajští radní podpořit Dobový letecký den, jenž se bude konat ve znamení oslav 100 let české státnosti 16. června 2018 na letišti v Mladé Boleslavi. Individuální dotaci však musí ještě schválit zastupitelstvo, které se jí bude zabývat na svém jednání 26. dubna 2018.

„Dobový letecký den na letišti v Mladé Boleslavi rádi finančně podpoříme, protože se těší mimořádné přízni návštěvníků. Letos bude organizátory akce Aeroklubem Mladá Boleslav a Nadačním fondem letadla Metoda Vlacha pořádán již podvanácté a navíc zapadá do výročí oslav,“ přivítala rozhodnutí rady hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

„První byl uspořádán v roce 2002 a tehdy poprvé vzlétla replika letadla, které postavil letecký průkopník Metoděj Vlach v roce 1912 v Mladé Boleslavi jako první české letadlo schopné delšího letu. Návštěvníci měli možnost si spolu s ním prohlédnout celou řadu historických letadel a dobové techniky,“ připomněl tehdejší slavnou událost radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

Letošní ročník, pořádaný ve znamení oslav české státnosti, však dostává i další rozměr. Očekávána je účast až 12 tisíc návštěvníků a Středočeský kraj byl požádán, aby se stal generálním partnerem této akce. „Program bude koncipován jako celodenní akce, která začne již v ranních hodinách přílety historických letadel a jejich vystavení před diváky. Pro příznivce létání pak budou připraveny i vyhlídkové lety po okolí a do Českého ráje,“ upozornil radní K. Horčička.

A jaká letadla by měla být na letišti v Mladé Boleslavi k vidění? Budou k nim patřit Chance Vought F4U Corsair, Lockheed P-38 „LIGHTNING“, FLYING BULLS, FOLLOW ME, Saab JAS-39 Gripen, Lockheed L.10-A Electra, Martin Šonka Extra 300SR, P-51 Mustang, Kukuruznik Po-2, Vogt Lö-100, VT-116 Orlík II, Buecker 131 Jungmann, FIESELER FI-156 STORCH, Klemm 25H a již zmíněný jednoplošník zkonstruovaný Metodějem Vlachem.