Situace ve Středočeském kraji se po nedělní vichřici zklidnila

Kladno 30. října (ČTK) – Situace ve Středočeském kraji se po nedělní vichřici zklidnila, v neděli hasiči evidovali kolem kolem 1000 zásahů, dnes to je kolem 140, což je čtyřnásobek denního průměru, řekl po 14:00 ČTK mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Odpoledne byly ještě tisíce domácností bez proudu. „Chtěli bychom vyřešit poruchy vysokého napětí během dnešního dne,“ řekla ČTK mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Energetici v regionu řeší pět desítek poruch vysokého napětí.

Proud nefunguje některým domácnostem na Benešovsku, Kutnohorsku, Kladensku nebo například na Příbramsku. Energetici podle mluvčí místy bojují například s podmáčeným terénem v lesních úsecích. S těžkou technikou se tak dostávají na místa poruchy komplikovaně. V úterý budou pokračovat práce ještě na opravách nízkého napětí.

V neděli večer hasiči vyjížděli například k požáru po pádu vedení vysokého napětí v Lánech na Kladensku, ale v neděli i dnes převažují zásahy technické pomoci, často při pádu stromů, v případech uvolněných střech, poškozených konstrukcí a podobně.

Extrémně silný vítr v neděli například v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku odtrhl celou střechu na stadionu, strhl i střechu na rozestavěné hasičské zbrojnici v obci Luštěnice na Mladoboleslavsku a u Bohostic na Příbramsku se utrhla plovoucí garáž i s lodí. Nejvíce zásahů hasiči měli v okrese Praha-východ, na Benešovsku, Mladoboleslavsku a v okrese Praze-západ. Výše škod není stanovena, hasiči ji evidují jen u požárů.

Při zásahu na Mělnicku se v neděli lehce zranil dobrovolný hasič, který propadl střechou. Dva lidé se také zranili po pádu zdi v obci Ledčice na Mělnicku.

V řadě měst a obcí pokračuje odstraňování následků silného větru, který lámal a vyvracel stromy, uvolňoval části střech, poškodil řadu konstrukcí a podobně.

sbe kš