Jak se žilo za Protektorátu?

Období tzv. Protektorátu Čechy a Morava patří k nejtemnějším kapitolám našich dějin. Letos si právě připomínáme 80. výročí počátku okupace kdy 15. března 1939 naši našimi městy projížděla vojenská vozidla wehrmachtu a začalo šestileté období poroby našeho národa. Ta doba přinesla utrpení mnoha občanům, nejistoty a každodenní hrozby zatčení s následkem v té „lepší“ verzi odvlečení do koncentračního tábora či přímo smrti.

Avšak i ve stínu hákového kříže lidé žili běžným životem. Mladí se dle možností bavili, seznamovali se, uzavírali sňatky a zakládali rodiny. Chodilo se do kaváren, restaurací, navštěvovala se divadelní představení a točily se filmy. Vždyť právě z tohoto období pochází celá řada dodnes populárních snímků s Vlastou Buriánem, Oldřichem Novým či Adinou Mandlovou. Vydávaly se knížky a poslouchali se koncerty

A právě tento každodenní život v Protektorátu přibližuje výstava pod názvem „Jak se žilo za Protektorátu? aneb Střípky z každodenního života v letech 1939 – 1945“, kterou připravilo Regionální muzeum v Mělníku. V muzejní kavárně tak bude možno shlédnout dobové fotografie, noviny či časopisy i tehdy nezbytné dokumenty jako byla pracovní knížka nebo potravinové lístky. Vernisáž výstavy proběhne v úterý 12. března v 10 hodin a ke zhlédnutí zde bude až do 4. dubna.

mar