Roudnické trhy pod dohledem „Trhni se!“

Trhni se, tak zní název občanského sdružení, jehož hlavním posláním je organizování roudnických farmářských trhů i dalších veřejných a kulturních akcí, podpora malých a středních farmářů, pěstitelů, sedláků a zemědělců.

Sdružení založené před pěti lety organizuje hojně navštěvované trhy v Roudnici nad Labem.  Jeho posláním je organizovat kulturní a společenské aktivity se zaměřením především na pořádání těchto trhů.

Jeho členům jde o návrat  kvalitních a zdravých potravin z místních zdrojů, obnovu kulturních tradic a řemesel i zvyků v regionu, dále se aktivně podílejí na rozvoji města Roudnice nad Labem a podporují komunitní a obnovují společenský život ve městě a okolí. Snaží se také organizovat dobrovolnickou a obecně prospěšnou činnost.

Nakupování na trzích si oblíbily zdejší hospodyňky i samotní prodejci, kteří svým zákazníkům pravidelně přivážejí svoje produkty. Na trhu nakoupíte především ovoce a zeleninu od zemědělců z Vědomic, Polep, Libotenic, Ploskovic, Roudnice nad Labem, ale i Tišic. Návštěvníky trhů přitahují čerstvé ryby z Kostomlat pod Řípem, výborná uzenina, med a včelí výrobky, čerstvě pražená káva z Kralup nad Vltavou, pečivo, perníčky, houby – hlíva ústřičná, žampiony, přírodní kosmetika či balkánský kozí sýr ze severočeských Merboltic a mnoho jiných výrobků.

Sdružení propaguje enviromentálně šetrné produkty a lokálně zdravé potraviny a výrobky. Jeho zájmem je i rozvoj města a podpora komunitní obnovy společenského života v něm.

„Název občanského sdružení lze vysvětlit jeho roztržením slovního spojení na dvě části – trh a hni se. Trh souvisí především s farmářskými trhy a sloveso – hni se znamená hýbej se, dělej něco pro druhé, buď užitečný pro své okolí, ve svém městě. S názvem si lze pohrávat i ve vztahu k farmářským trhům – vytrhnout ředkvičku ze záhonu, utrhnout jablko ze stromu, ‚přetrhnout se‘ pro druhé,“ prozrazují zakladatelky sdružení Svatava Jirmusová a Jaroslava Michalcová. První trhy na Husově náměstí uspořádaly před čtyřmi roky a od té doby se sem každých čtrnáct dní vracejí.

Pořadatelé Roudnických farmářských trhů slibují svěží zeleninu a také příjemnou sousedskou atmosféru. Trhy se otevřely i uplynulou sobotu. Přes nevlídné počasí se většina návštěvníků zdržela i po nákupech. Pobyt na chladném vzduchu jim zpříjemňovala skvělá produkce hudebníků, chutné občerstvení a nevšední ochota prodejců.

Otto Lokaj