Na Roubence zazní trubka Laco Decziho i dětský smích

Statek číslo 3, který je všeobecně znám jako Roubenka ve vsi Truskavna, patří mezi jedno z nejvýznamnějších dokladů vrcholného období rozvoje roubené architektury na Kokořínsku. Ve štítu je náročné ztvárněná lomenice s datací 1791 na záklopové desce kabřince. Přestavbami a úpravami dosud jen minimálně poznamenaný objekt patří k nejcennějším lidovým stavbám v regionu. Současní majitelé objekt zvelebili a jeden čas sloužil coby restaurace a penzion. V současné době je sice veřejnosti běžně nepřístupný, avšak výjimka se vždycky najde.

Jednou z nich je již každoroční Den otevřených dveří, jenž se koná v rámci Mezinárodního dne zahrad.

V letošním roce však se uskuteční ještě jedna akce, která přiláká především milovníky kvalitní muziky. V pátek 16. června se zde totiž uskuteční koncert němž vystoupí Laco Deczi a Celula New York společně se svým hostem violoncellistou Janem Pechem. Ačkoli vlastníí koncert proběhne od 19.30 areál Roubenky bude zpřístupněn již od 15 hodin aby se zájemci mohli setkat a popovídat si s těmito skvělými hudebníky.

A sobota bude patřit zejména dětem, které se tímto způsobem jistě naladí na nadcházející prázdninovou atmosféru. Samozřejmě všechno zahájí pohádka. Od 11 hodin totiž mohou shlédnout představení „Vlk a ovce běží s kopce“ v podání Divadla Krabice z Teplic, jenž se zde představilo jíž v loňském roce. A potom OU Kanina předvede dílničku pod názvem Květinové kouzlení, a Botanická zahrada z Teplic přiveze ukázky rostlin, jejichž názvy jsou inspirovány faunou. Zavoní i levandule ze studia Levandull Petržílka.

Mezitím se budou moci malí návštěvníci rovněž zabavit různými soutěžemi a dalšími aktivitami, které pro ně připravilo mělnické Rodinné centrum Kašpárek a opět paní Pavlína Límanová jim namaluje na obličej jistě něco zajímavého.

Avšak co jistě bezesporu všechny zaujme, budou zvířátka. Setkání s nimi v rámci programu Děti a zvířátka zorganizoval DD Severní terasa. Ovečky, králíci či poníci na nichž ti odvážnější budou moci vyzkoušet své jezdecké umění. A chybět rovněž nebude ukázka dravých ptáků. Své schopnosti zde předvedou i pracovní psi pod vedením příslušníků Policie České republiky. Samozřejmě se budou moci dokonale vyřádit na hřišti a chybět nebude ani bazén a zapomenuto není ani na občerstvení.

Součástí celé akce bude i výstava fotografií, nesoucí název „Síla okamžiku“, jenž zobrazují zvířata v různých situacích zachycených objektivem Michaely Purnochové.

Takže o víkendu hurá na Roubenku!

mar