Rafinérie Unipetrolu v Kralupech je po pravidelné odstávce opět v plném provozu

Unipetrol ukončil plánovanou šestitýdenní zarážku své rafinérie v Kralupech nad Vltavou a v plném rozsahu obnovil provoz. Celkové náklady na údržbu a modernizaci rafinérie přesáhly jednu miliardu korun, z toho 400 milionů Kč Unipetrol vynaložil na nové investiční projekty. Pravidelné odstávky svých rafinérií Unipetrol provádí dle legislativních požadavků ve zhruba pětiletých cyklech. Předchozí zarážka kralupské rafinérie proběhla v roce 2013.

„Zarážka je plánované zastavení výroby, jehož primárním důvodem je pravidelná údržba všech technologií v areálu dle legislativních a technicko-technologických požadavků. Je to také příležitost realizovat investiční projekty a technologické změny, které bychom jinak museli provádět za provozu nebo při částečné odstávce, což by mohlo mít dopad na plynulost a ekonomickou efektivitu provozu,“vysvětlil Jaroslav Hacko, výrobní ředitel rafinérie v Kralupech nad Vltavou skupiny Unipetrol.

Zarážka v kralupské rafinérii byla nejrozsáhlejší v její historii. Oproti minulým se lišila rozsahem servisních a investičních prací. „Kromě detailní kontroly a údržby všech zařízení jsme modernizovali technologie na hlavních výrobních celcích. S předstihem jsme tak splnili legislativními požadavky Evropské unie a České republiky na implementaci takzvaných nejlepších dostupných technik (BAT), které vejdou v platnost v roce 2020,“ řekl Jaroslav Hacko a dodal: „Za přechodné světelné a zvukové efekty, které doprovázely uvádění technologií do opětovného provozu, se všem obyvatelům okolních měst a obcí omlouváme.“

Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol je jediným zpracovatelem ropy v České republice, významným výrobcem pohonných hmot, plastů a hnojiv a vlastníkem sítě čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 404 stanic největší sítí v Česku. Ropa je do České republiky přiváděna z Ruska ropovodem Družba. Z Ázerbájdžánu, Kazachstánu, arabských a afrických zemí proudí ropa ropovodem IKL (Ingolstadt – Kralupy nad Vltavou – Litvínov), který navazuje na ropovod TAL z italského Terstu. Přivezenou ropu zpracovávají v Česku dvě rafinérie skupiny Unipetrol – v Kralupech nad Vltavou a v Záluží u Litvínova, kde je umístěna i návazná výroba petrochemických produktů. Celkový objem dodávek ropy do České republiky dosahuje osmi milionů tun ročně, z čehož zhruba třetina je zpracovávána v rafinérii v Kralupech nad Vltavou.