Ptačí chřipka udeřila na hranicích našeho regionu

Jedno z ohnisek ptačí chřipky, která se v ČR nově objevila, se nachází necelých 30 kilometrů od Mělníka v Lázních Toušeň. Kvůli řešení situace v neděli zasedla Bezpečnostní rada Středočeského kraje.

„Zasedání rady jsem svolala, abychom byli informování Krajskou veterinární správou Středočeského kraje o rozsahu výskytu agresivního kmene ptačí chřipky ve středních Čechách,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), podle níž byl nakažen chov soukromého chovatele ve dvou lokalitách v Lázních Toušeň.

Na dvou vodních plochách vzdálených od sebe 250 metrů  se nachází asi tisíc kusů ptáků. „V chovu se vyskytují husy, kachny, slepice, krůty, devět pštrosů, holubi a jsou zde chováni i papoušci,“ informovala hejtmanka, podle níž je nákaza na lidi nepřenosná.

„Hrozí však možné vysoké hospodářské ztráty, neboť ptáci v ohnisku nákazy musí být odborně zlikvidováni. Ještě v noci bude Krajskou veterinární správou vydáno mimořádné opatření k likvidaci ohniska v obou daných místech,“ prohlásila hejtmanka. Likvidaci chovu provedou v pondělí dopoledne  inspektoři Krajské veterinární správy ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje.

„Pro starosty obcí a veřejnost bude v souvislosti s výskytem ptačí chřipky ve středních Čechách na krajských webových stránkách zřízen odkaz, kde dozvědí veškeré potřebné informace a detaily k přijímaným opatřením Krajské veterinární správy, o postupech při likvidaci nákazy a také zde bude odkaz na stránky Krajské hygienické stanice,“ prohlásila Pokorná Jermanová.

Podle vyjádření ředitele Krajské veterinární správy Otto Vraného nebudou zatím vyhlašována žádná další ochranná pásma. „Počkáme, zda se vyskytnou v následujících dnech další potvrzené případy. Během ranních hodin budou také starostové sousedních obcí informování o postupu Krajské veterinární správy i přijímaných opatřeních v souvislosti s výskytem viru ptačí chřipky,“ dodal Vraný.

Krajská veterinární správa pro veřejnost zřídila krizovou linku na telefonním čísle 720 995 204, která je v provozu nepřetržitě.

red