Proč nemohu spát aneb Příběh Osvobozeného divadla

Tak se nazývá hudební revue v němž bude divák zaveden do slavných let první republiky. Děj přibližuje významnou etapu historie Osvobozeného divadla, jedné z nejvýraznějších avantgardních scén první poloviny 20. století. V tomto pořadu je dán důraz především na hudební složku. První část večera mapuje počátky slavného tria W + V + J , a v té druhé zazní tvorba, která byla politickou satirou proti tehdy sílícímu fašismu u nás i v Evropě. Právě toto období bylo vrcholem Osvobozeného divadla, neboť tehdy vznikly dnes již klasické hry, které odhalovaly nebezpečí fašizace tehdejší společnosti a nástupu nacismu v sousedním Německu. Mimo toho zazní výběr skladeb, jenž zahrnuje skutečné perly. V podání Orchestru Ježkovy stopy diváci uslyší jak nesmrtelné hity jako jsou „Tři strážníci“ či „Život je jen náhoda“, ale také i méně známé jako například „Proč nemohu spát“ nebo „Mercedes“.

Kromě Orchestru Ježkovi stopy se představí jeho kmenový zpěvák Kryštof Krhovjak a Sestry Ježkovy. Toto vokální trio ve složení Karolina Stasiaková, Radka Říhová a Tereza Nálevková vystoupilo v roce 2015 jako hosté po boku Sester Havelkových na koncertě k příležitosti 30. výročí působení tohoto swingového uskupení. Mimo působení v tomto orchestru vystupují i samostatně a stále rozšiřují svůj repertoár o nové české swingové písně a lze je zastihnout na koncertech v komorním složení pouze s kytarou nebo klavírem.

Celý tento skvělý ansábl se představí v divadelním sále mělnického Masarykova kulturního domu v úterý 9. dubna od 19 hodin v rámci cyklu „Nalaďte se na jazz“.

mar