Poslední pokušení Krista v Želvím doupěti

Mělnický antikvariát a kavárna po adventní přestávce opět nabízí setkání se zajímavými snímky. Každých 14 dnů se zde uskuteční filmová projekce, tentokrát se zaměřením na parafráze světových mýtů, legend a náboženských příběhů.

Jako první se tuto neděli představí snímek, který vyvolal ostré diskuse i vlnu kritiky v církevních kruzích. Poslední pokušení Krista režisér Martin Scorsese natočil podle knihy Nikose Kazantzakise v roce 1988. Film bude uveden v původním znění s českými titulky, a předcházet mu bude krátká tematická přednáška.

Jedná se o příběh duševně rozpolceného člověka hledajícího životní poslání. Ježíš zde pochybuje o sobě samém a vzpírá se úkolu, k němuž je předurčen bohem. Nechce být vyvoleným, a když se rozhodne přece jen naplnit svůj osud, dopustí se řady omylů a chyb. Ani na kříži není zcela přesvědčen, že zvolil správnou cestu; musí ve snu prožít zbytek života jako obyčejný člověk, aby se přesvědčil, že je a že chce být mesiášem.

Představitel Ježíše Willem Dafoe dokonale vystihl rozporuplnost postavy: jeho tvář se přízemně rozkošnicky usmívá a vzápětí má mystický výraz, bojovné chování se střídá s křehkou, takřka dětskou zranitelností a bezbranností.

mar