Petr Holeček: Nechci se stát neviditelným politikem

Uplynulý víkend se nesl ve volebním duchu. Ve druhém kole senátních voleb zabodoval starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček (STAN), jemož dalo u volebních uren přednost o 4468 voličů více než dosavadní senátorce Veronice Vrecionové (ODS). Hlasovalo pro něj 10.419 voličů (63,64 procent). Nový senátor v rozhovoru představuje své priority.

Čím jste podle vašeho mínění nejvíce oslovil svoje voliče a získal tak jejich hlasy?

Od roku 1990 se pohybuji v komunální politice, jsem i zastupitelem Středočeského kraje, tedy v regionu jsem poměrně známým. Deset let pak v Kralupech starostuji, takže možná si lidé řekli, že když někdo tak dlouho dokáže vycházet a dobře komunikovat s lidmi téměř dvacetitisícového města, dokáže předvést nějakou práci i v Senátě. Jelikož jsem před starostováním v Kralupech ještě 20 let učil a to děti nejen z města, ale i z okolních obcí, v součtu je pak zřejmé, že nejsem pro většinu voličů jen postavou na plakátech nebo volebních programech.

Co vzkážete lidem, kteří vás ve volbách podpořili?

Moje odpověď na tuto otázku navazuje na tu předchozí. Nechci se stát neviditelným politikem, ale naopak výrazným senátorem. Mám věk i zkušenosti na to, abych dokázal nahlas pojmenovat nešvary a neduhy, které naší společnost trápí a které lidem vadí. Jak jsem objel před volbami celý region, stejně tak budu i v letech následujících navštěvovat pravidelně i nečekaně města a obce svého okrsku. Budu chtít vidět, co se kde daří, v čem mohu pomoci, kde jsou chyby v tom, proč obec a její občané strádají. Jsem to ostatně dlužen voličům za to, že mne tak – poměrně s převahou – zvolili do Senátu. Já jim za to nejenom děkuji, ale musím jim to i vrátit.

V příštím období vás jako nového senátora čeká spousta náročné práce. Do jakého úkolu se napoprvé pustíte ve svém novém úřadě?

Den po volbách ještě určitě nevím, co mne tak úplně čeká. První asi bude schůze senátního klubu Starostů, kde bude několik z nás nováčky. Potom přidělení práce v některém ze senátních výborů, orientace v programu budoucích senátních schůzí a podobně. A také i sestavení priorit, mezi kterými jsou již přímo věci, které se týkají mělnického regionu.

Otto Lokaj