Obsluhoval jsem anglického krále

Kdo by neznal tuto snad nejznámější knížku Bohumila Hrabala. Příběh Jana Dítěte, malého pikolíka, který jde za svým velkým snem. Prochází učňovským obdobím v časech první republiky, zažívá dramata druhé světové války a svůj život uzavírá v nelehkých časech budování socialismu v Čechách. Jeho dramatickou a nevšední cestu vylíčil autor svým nezaměnitelným a nádherným českým jazykem, typickým humorem i uměním paradoxu.

To všechno ožívá i v dramatizaci Ivo Krobota a Petra Oslzlého a herců Divadla A. Dvořáka v Příbrami. Počátky této divadelní scény spadají do roku 1959 představením Goldoniho „Poprasku na Laguně“ kdy byla zahájena první sezona. Divadelní budova byla slavnostně otevřena až o dva měsíce později 8. listopadu 1959. Při této příležitosti uvedlo divadlo slavnostní premiéru hry Františka Pavlíčka „Labyrint srdce“ v nastudování prvního ředitele Antonína Dvořáka podle něhož bylo později divadlo pojmenováno. Za dobu více jak šedesátileté existence se v hereckém souboru vystřídala řada osobností jako například Radoslav Brzobohatý, Miroslav Zounar, Jan Vala, Pavel Nový nebo Jana Březinová.

V divadelním sále Masarykova kulturního domu v Mělníku v neděli 20. října od 19 hodin si roli hlavního hrdiny přímo před očima diváků předávají herci Viktor Kuzník, Pavel Batěk a Pavel Rímský v režii Pavla Schejbala. Premiéra této inscenace si uskutečnila v roce 2017, kdy jsme si připomněli dvacáté výročí úmrtí tohoto českého spisovatele a „pábitele“, který uměl cedit skutečnost přes diamantové očko inspirace…

mar