Naši mazlíčci

Veterinární poradna MVDr. Alžběty Maradové

„Zdá se mi, že náš desetiletý čuvač poslední dobou více pije, než obvykle. Nemůže trpět třeba cukrovkou? Mohu jako laik toto onemocnění u zvířete rozpoznat?

„Zvýšené pití může být příznakem jak cukrovky, tak i mnoha jiných onemocnění. Laické vyšetřování příliš nedoporučuji, jednak, protože přesné určení příčiny nebývá vždy snadné ani pro vystudovaného veterináře, jednak, protože je nutné zvolit správnou léčbu a nemarnit čas. Doporučuji vám ihned navštívit vašeho veterináře se psem nalačno a odchycenou močí, jistě vám doporučí a provede komplexnější vyšetření – vyšetření krve, moči, ev. sonografie dutiny břišní a rentgen hrudníku bývají často nezbytné.“

slovak-cuvac-570812_640

 

Naši mazlíčci se představují – NĚMECKÁ DOGA

Slovem doga se v minulosti označovali velcí a silní psi, kteří patrně zpočátku nemuseli příslušet k žádnému ur- čitému plemeni. Německé doga svojí konstitucí představuje střed mezi silným anglickým mastifem a rychlým, obratným chrtem.

Za předchůdce dnešních německých dog jsou považováni staří býkohryzové. Tito psi byli používaní ke štvaní zvěře a k lovu na divočáky. Původní dogy se staly společníky lidí a nazývaly se podle zbarvení, velikosti a oblastí, odkud pocházely, např. ulmská doga, anglická doga, dánská doga, velká doga. Pod ozna- čením německá doga byly všechny tyto barevné typy sjednoceny v roce 1878 v Berlíně pod vedením Dr. Bodinuse. V roce 1880 byl při pří- ležitosti výstavy v Berlíně sestaven první standard dogy. Dnes je německá doga v Německu považována za národní plemeno, ale mnoho příznivců si získala po celém světě.

Má přátelskou a milou povahu. Je vyrovnaná, důstojná a je si vědoma své velikosti a síly. Je společenská, ke svému pánovi a jeho rodině je velmi příchylná, vůči cizím lidem je zdrženlivá. Má velmi ráda děti. Dříve se řadila mezi pracovní plemena, ale nyní žije s člověkem pouze jako společník. Žádoucí je sebevědomý, neohrožený, lehce ovladatelný, učenlivý, společenský, rodinný pes. Doga nesmí být agresivní a nesnášenlivá. Je to dobrácký pes se silným smečkovým pudem.

O německé doze se říká, že je Apollem mezi psy. Její ušlechtilý vzhled spojený s ohromnou velikostí, sílou a harmonickou stavbou těla upoutá na první pohled každého. Německá doga se chová ve třech samostatných varietách: žlutá a žíhaná, skvrnitá a černá, modrá. Patří mezi největší psí plemena, kohoutková výška u psů je nejméně 80 cm, u feny nejméně 72 cm. Váha se pohybuje v rozmezí 55 až 75 kg. Německá doga je citlivý pes, který nesnáší hrubé zachá- zení. Vzhledem k její velikosti by si měl každý nový majitel uvědomit, že musí psa naučit povely základní ovladatelnosti.

(Zdroj: Můj pes)

dog-2098715_640

great-dane-662814_640