Nakažené ptáky v Lázních Toušeň likvidují také mělničtí hasiči

Likvidaci ptactva na farmě v okrese Praha – východ kvůli výskytu ptačí chřipky nařídila Krajská veterinární správa pro Středočeský kraj.

Kromě jednotek profesionálních hasičů z Mladé Boleslavi, Staré Boleslavi a Říčan a dalších míst na místě zásahu, který začal v pondělí po poledni, nechyběli ani hasiči z Mělníka. Úkolem hasičů je zlikvidovat téměř tisícovku kusů převážně vodní drůbeže a slepic. Mezi utracenými opeřenci budou i papoušci a pštrosi.

„Hasiči pomáhají veterinářům s naháněním a odchytem ptactva, které přenášejí do speciálního kontejneru, kde dochází k rychlému usmrcení oxidem uhličitým,“ řekl tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Středočeského kraje Ladislav Holomčík. Utracená zvířata budou odvezena do kafilérie.

Jednotky hasičů se při práci vzhledem k mrazivému počasí postupně střídají. Oproti předpokladům se likvidace nakaženého ptactva zřejmě protáhne, proto velitel zásahu na místo nechal přivézt osvětlovací balóny.

„Hasiči pracují ve speciálních ochranných oblecích a obličejových maskách s filtrem, aby měli chráněné i oči a dýchací cesty. Kromě toho mají gumové rukavice a boty,“ konstatoval Holomčík.

„Musíme zdraví našich lidí chránit, i když přenos viru H5N8 na člověka není prokázaný, ale opatrnosti není nikdy dost. Po ukončení akce musí všichni projít dekontaminačním stanovištěm,“ dodal ředitel HZS Středočeského kraje Miloslav Svatoš.

Choroba aviární influenza zvaná ptačí chřipka je virová nákaza, která se přenáší ptačím trusem. Postihuje volně žijící ptáky a také drůbež nebo chovné holuby. Onemocnění se u ptactva projevuje dýchacími potížemi, ztrátou chuti k jídlu a masivním hynutím. ČR se s touto nákazou potýká opět po deseti letech.

red