Dopravní policisté kontrolovali tachografy nákladních aut

V případě zjištěných nesrovnalostí dopravcům ukládali tisícové pokuty a kauce ve výši až desetitisíců korun.

Řidiči nákladního automobilu, kterého zastavila hlídka dopravních policistů 23. ledna na silnici v katastru obce Býkev poblíž sjezdu z dálnice D8, byla udělena bloková pokuta ve výši tisíc korun. „Při kontrole sociálních předpisů týkající se nákladní dopravy nebyl řidič schopen na tachografu zdokladovat svou činnost v období téměř jednoho týdne,“ uvedla mluvčí mělnických policistů Markéta Johnová.

Svou povinnost podle ní porušil také dopravce. „Jeho protiprávní jednání bude řešit správní orgán, v tomto případě Krajský úřad Středočeského kraje,“ konstatovala. Vzhledem k tomu, že se jedná o firmu jiného státu než ČR, tedy o mezinárodní dopravu, byla dopravci uložena také kauce ve výši 10.000 korun. „Řidič ji zaplatil za dopravce na místě za pomocí platebního terminálu, který již mají dopravní policisté k dispozici,“ řekla mluvčí.

Uložená kauce je ukládána v závislosti na výši pokuty, která hrozí dopravci za protiprávní jednání ve správním řízení. Pokud se dopravce nedostaví ke správnímu řízení, uložená kauce propadne.

Uložením dvoutisícové pokuty a kauce ve výši 20.000 korun skončila o den později kontrola řidiče nákladního vozidla projíždějícího katastrem obce Chudolazy. „Opět se jednalo o cizího státního příslušníka a firmu sousedního státu,“ konstatovala Johnová. Policisté muže vyzvali k předložení potřebných dokladů.

Při kontrole tachografu policisté zjistili, že v ní má vloženou již neplatnou kartu řidiče. „Kontrolovaný o tomto faktu věděl, sdělil to i svému zaměstnavateli,“ uvedla Johnová. „I zde mohl být využit platební terminál na bezhotovostní platbu. Další jízdu policisté řidiči zakázali,“ dodala.

red