Mělnická radnice uvažuje o účasti v dražbě Žilkovy vily

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hodlá v lednu příštího roku uspořádat dražbu Žilkovy vily v centru města, v níž v minulosti sídlil Úřad práce Mělník. Mělnická radnice má o účast v dražbě zájem.

„Předběžné stanovisko je, že se město té dražby chce zúčastnit,“ řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město) na listopadovém jednání zastupitelů. Rozhodnutí by mělo padnout na jejich příští schůzi. „Nevím, jak to dopadne. Máme limitované prostředky. Předložíme v prosinci tohoto roku zastupitelstvu tento materiál k projednávání,“ uvedl Mikeš.

vila2

Mělnická radnice ve spolupráci s Regionálním muzeem Mělník již dříve podle Mikeše zpracovala projekt, aby secesní vila z prvních let minulého století sloužila veřejnému zájmu. Její žádosti o bezúplatný převod vily do majetku města ovšem Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nevyhověl.

Vila postavená v letech 1906 – 1907 podle návrhu architekta Bohumila Hübschmanna pro Marii Neumannovou získala jméno podle jejího zeťě Františka Žilky. Teolog, překladatel a první farář evangelického sboru v Mělníku a profesor Husovy československé evangelické bohoslovecké fakulty v Praze Žilka byl přítelem tehdejšího prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, který jej zde několikrát navštívil.

jnd