V Mělníku výročí práva várečného oslaví Pivním festivalem

Mělník zná každý jako město vína a proto není náhodou, že se každoročně koná řada slavností těchto darů zdejších vinic. Avšak málokdo již ví, že v jeho okolí se pěstoval i chmel a existovala hustá sít místních pivovarů. Pivo se tak vařilo i v Kostelci nad Labem, v Kralupech, ve Mšeně, a dále v celé řadě okolních obcí.

První písemná zpráva o vaření piva v Mělníku je z roku 1407 kdy král Václav IV. dal městu právo várečné. A tak svého času zde až do poloviny 20. století fungovaly dokonce dva pivovary. Původní měšťanský pivovar se nacházel ve čtvrti Podolí. Posléze byl postaven nový pivovar naproti tomu starému pivovaru sloužícímu později jako sladovna, jenž koupili pak Lobkowicové v roce 1931. Lobkovický panský pivovar byl na Pšovce a fungoval do roku 1933, kdy byl už po spojení s výše uvedeným modernějším pivovarem zrušen a objekt byl poté prodán a přestavěn na chemický podnik, který funguje dodnes. Kromě běžných výčepních piv a ležáků se zde vařilo i speciální 15 stupňové pivo Pšovan.

V současné době se v podobě minipivovarů vrací tradice místní výroby tohoto pěnivého moku. A tak, i vzhledem k letošnímu 610. výročí od první zmínky o zdejší výrobě piva, se uskuteční první ročník Pivního festivalu, který pořádá Světlonoška z.s. V sobotu 3. června si tak od 14 hodin na zdejším náměstí Míru otevřou své stánky malé pivovary z blízkého okolí. Milovníkům pěnivého moku se tak představí místní minipivovar Němý Medvěd, dále Podřipský rodinný pivovar, Pivovar Lobeč, Pivovar Cvikov, Pivovar Antoš ze Slaného, litoměřický minipivovar Labuť, Pivovar Uhříněves, Hořický pivovar Jung Berg či Pivovar a palírna z České Kamenice. Návštěvníci tak budou moci ochutnávat jejich produkty a hodnotit kvalitu zápisem na slosovatelný anketní lístek v tzv. Pivním pasu, jenž si bude možno každý zakoupit přímo na místě ve dvou stáncích. Součástí celé této akce je totiž i soutěž o nejlepší ležák a speciál. Na všechny vítěze budou čekat zvláštní odměny, jak jinak nežli samozřejmě stylové.

K pivu je jistě také třeba něco zakousnout. O to však také nebude žádná nouze. K dispozici bude celá řada stánků nabízející pestrý výběr nejrůznějších dobrot. Uzeniny, jitrnice, jelita, tlačenka, domácí sekaná či grilovaný hermelín a nakládané sýry. Polechtat chuťové buňky bude možno indickou a italskou kuchyní. K dispozici bude i pizza z pece, bramboráky či párky v rohlíku. Pamatováno je i na děti, které si jistě pochutnají na staročeském trdelníku a je pro ně připravena další pochoutka v podobě rolované zmrzliny!

Chybět nebude ani doprovodný program v podobě kulturních vystoupení. Skutečně „vostrou“ muziku předvede kapela NAVOSTRO, dále vystoupí skupina MANKÝZ MAN, která hraje mimo jiné i známé „pecky“ šedesátých let, a hudební produkci zakončí tradičně Baťa a Kalábůf něžný beat. Své umění tu rovněž předvede dětský taneční soubor z Taneční školy manželů Dětinských. A samozřejmě i pro ty nejmenší návštěvníky je připravena řada akcí jako například střelba z kuše, k dispozici bude skákací hrad či již známý historický kolotoč.

Věřme, že tato akce dá vzniknout další tradici jenž opět přispěje k oživení historického středu města.

Za Světlonošku z.s. Bedřich Marjanko