Mělnického básníka Wenzla připomíná pamětní deska
Dílo akademického sochaře Štěpána Málka visí na zdi zahrady u vily, v níž mělnický surrealista žil a kde kdysi psal své básně.
Zeď zahrady u již několik let chátrající vily v Radniční uličce, tedy v bezprostřední blízkosti nejužšího centra Mělníka, nyní krášlí nová kovová pamětní deska věnovaná památce surrealistického básníka Oldřicha Wenzla. Polozapomenutý umělec v secesní rodinné vile strávil celý život kromě času, který sužován nemocemi prožil v mělnické nemocnici.
„Deska byla instalována jako sponzorský dar. Město Mělník se na tom nijak finančně nepodílelo,“ řekl na zasedání zastupitelstva starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město).
„Wenzlova nahořklá poezie mne oslovila – jak se říká ‚na první dobrou‘. Myslím, že Oldřich Wenzl je velká persona a básník par excellence, a je velká škoda, že se stal tak trochu pozapomenutým,“ řekl autor pamětní desky, akademický sochař Štěpán Málek.
Autor jako materiál zvolil surové železo, které v exteriéru podléhá korozi. „Myslím si, že krása materiálu s jeho přirozenými vlastnostmi s životem a poezií Oldřicha Wenzla koresponduje,“ prohlásil Málek. „Záměrně jsem se vyhnul klasickému pravoúhlému formátu. Chtěl jsem aby deska měla jistý harmonický neklid, proto jsem zvolil formu vrstvených geometrických tvarů a jednoduché písmo. Tato forma i materiál rovněž korespondují s nerovnou opukovou zdí, na které je artefakt umístěn,“ míní.
„Tato krásná stavba má silného genia loci jistě umocněného osobností básníka. To, že v tomto domě za totality sídlily represivní složky, je tak trochu tragikomické a absurdně korespondující s životními osudy autora,“ dodal Málek.
Oldřich Wenzl žil v letech 1921 – 1969. Vystudoval gymnázium v Mělníku a právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Působil jako úředník a právník, vydávat poezii mu komunistický režim umožnil až na sklonku jeho života za uvolnění v 60. letech.
jnd