Mělnické muzeum žilo předvánoční atmosférou

Patnáct stovek návštěvníků, z toho na 400 dětí, si v sobotu nenechalo ujít jubilejní 15. ročník předvánočního řemeslného jarmarku v Regionálním muzeu Mělník.

Svůj um do muzea přijelo předvést pět desítek jarmarečníků, kteří prodávali keramiku, šperky, drátenické zboží, perníčky, textil, hračky, papírové dekorace, bylinky, malované obrázky, klobouky, kamínky i výrobky z kůže. Lidé si mohli ve stáncích koupit také háčkované i paličkované dárky, sváteční vazby, dekorace ze sena, vánoční ozdoby a další zboží, které se jim bude hodit o nadcházejících svátečních dnech.

„Tady je prostě ta pravá vánoční atmosféra,“ komentoval náladu panující v sobotu v budově bývalého kláštera na mělnickém náměstí Míru jeden z příchozích.

Dětem byly určeny tvořivé dílničky, kterých tentokrát organizátoři připravili plnou desítku. Největší zájem měli malí řemeslníci o korálky, malování na hedvábí a výrobu papírových přáníček.

Zpestřením programu letošního jarmarku byla komentovaná prohlídka vánočního venkovského interiéru, kterou provázela průvodkyně v dobovém kostýmu. Pozornost návštěvníků muzea přitahovala i nová stálá výstava hraček z prvních osmi dekád minulého století, která je od listopadu součástí expozice historických kočárků.

Lákadlem až do 8. ledna příštího roku bude také nová výstava nazvaná Vánoce 50. a 60 let.

red