Mělnická galérie představí významnou komiksovou autorku

„Obdivuju každého, kdo žije svobodně a nedělá kompromisy,“ říká výtvarnice vystupující pod přezdívkou Toy Box

Tato jedna z nejvýraznějších českých komiksových autorek současnosti představí v mělnické galerii Ve Věži výběr ze svých komiksů a ilustrací pod prostým názvem „Práce na papíře“. Toy_Box absolvovala obor interaktivní média, mediální komunikace na Literární akademii Josefa Škvoreckého a rovněž obor scénografie na dramatické fakultě Akademie múzických umění.

Její autorský komiks „Moje kniha Vinetou“ vyhrál cenu Muriel udělovanou tomuto žánru za nejlepší kresbu a knihu roku a rovně ocenění Zlatá stuha za nejlepší komiksovou knihu pro děti a mládež. Vytvořila řadu obálek časopisu Nový prostor, dále komiks „Ukradený“, obálky literární revue A2 a komiks A1(revue Labyrint). Dlouhodobě spolupracuje s hudebním klubem Cross, iniciativou Ne!rasismu, festivalem divadla se sociálním přesahem Akcent v divadle Archa. Spolupracovala na několika filmových projektech, a má za sebou dvě divadelní představení v klubu Cross (Bouře, Pustina). Vytvořila ilustrace k prvnímu dílu série sbírky legend Černá sanitka a samozřejmě publikuje v komiksových časopisech.

„Práce na papíře“ je název odkazující k neokázalosti a civilnosti tvorby autorky, která je přesvědčena, že i ty nejsilnější příběhy se dají sdělovat prostřednictvím tak lapidárních prostředků jako je papír, barvy a tužka.

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 11. května od 18 hodin. Výstava, jenž potrvá do 9. července bude mít doprovodné programy které ještě blíže seznámí zájemce s touto autorkou a její tvorbou. Ve středu 24. května zde proběhne workshop kde nejprve představí svou práci. Mimo jiné bude hovořit o tom, co jí inspiruje k tvorbě komiksů, ilustrací i o tom, jak tvořit velké obrazy na ulici (street art). A potom se pustí do tvorby komiksu spolu s účastníky workshopu. Chybět nebude i komentovaná prohlídka, kterou přiblíží lektorka Silvia Gajdošíková Bellis 8. června, na níž se rovněž návštěvníci dozví další zajímavosti jak o autorce, tak o její tvorbě.

mar