Masarykův kulturní dům slaví 80 let

Společnost Mekuc, která v kulturním domě sídlí, si výročí připomene na slavnostním odpoledni 23. října. Vystoupí na něm soubory, jejichž činnost je s MKD spjata.

Několik desetiletí trvající úsilí Mělničanů o vybudování kulturního domu bylo korunováno v roce 1936. Podle projektu mělnických autorů Jiřího Širce, Bedřicha Zemana a Jana Bohuslava Zeleného byl postaven Masarykův kulturní dům – budova elegantních tvarů a materiálů uvnitř i vně – ve stylu funkcionalistického purismu. Finance na stavbu se shromažďovaly dlouho před samotnou stavbou a pocházely od soukromých osob i místních podniků a institucí.

Stavět se začalo 28. června 1935. Stavbu vedl stavitel Václav Nový, bývalý okresní starosta a předseda spolku. Budova kulturního domu byla hotova na den přesně za jeden rok, 28. června 1936. Do poslední chvíle se přitom diskutovalo o některých detailech, mimo jiné o tom, má-li být podlaha sálu plochá, což by umožnilo jeho využití jako tanečního sálu. Nakonec zvítězila ryze divadelní elevace. Sochu T. G. Masaryka na schodišti proti hlavnímu vstupu vytvořil Vincenc Makovský; podle soudobého komentáře je „pojatá výtvarně na téma: Budu se na vás dívat.“

masaryk2

Provoz divadla zahájil spolek Vojan Stroupežnického Našimi furianty, k nimž složil scénickou hudbu student mělnického gymnázia, pozdější hudební skladatel a významný dirigent Jaroslav Krombholc. Výstavu o kulturních tradicích Mělnicka v muzejním sále navštívilo do října 1936 přes 7000 návštěvníků.

Vznik kulturního domu i následných 80 let jeho činnosti přibližuje výstava Masarykův kulturní dům 1936 – 2016 zahájená v MKD na konci září, která potrvá do 27. listopadu. Do mnoha prostor umístěná expozice byla připravena ve spolupráci se Státním okresním archivem Mělník a doprovází ji stejnojmenná téměř padesátistránková publikace s bohatým textovým i obrazovým materiálem.

K příležitosti výročí vydalo Mělnické kulturní centrum, o.p.s., letos také nový pohled, turistickou vizitku a leták se základními informacemi o budově. Zájemci si mohou do pokladny kulturního domu nově dojít i pro otisk razítka s kresbou MKD, v prodeji je i ručně malovaný papírový model budovy v měřítku 1:250, jehož součástí je také arch s pohlednicemi.

red