V Líbeznicích se za odpad bude platit podle popelnic

Zastupitelé rozhodli, že od příštího roku zásadně změní dosavadní systém platby za odpad. Jednotný poplatek za každého občana v obci trvale žijícího vystřídá poplatek za popelnici. Lidé si budou moci vybrat ze tří velikostí nádob a dvou period svozu odpadu.

Obec s více než 2,5 tisíci obyvateli ročně za odpady doplácí přes milion korun, přitom obtížně shání prostředky na investice, zejména opravy komunikací. Zastupitelům se nelíbí, že dosavadní systém zvýhodňuje lidi, kteří v obci žijí, ačkoli se nepřihlásili k trvalému pobytu, před obyvateli, kteří ze svých daní přispívají k dalšímu rozvoji obce. „Pokud se v domě nikdo nepřihlásil k bydlišti v obci, přestože se třeba jednalo o pětičlennou domácnost, byla výše poplatku stejně jen 500 korun ročně za rekreační objekt. Legislativa neumožňovala stanovat jinou výši,“ uvedlo vedení obce na jejích webových stránkách.

Poplatek také nemotivoval občany ke zodpovědnému přístupu k nakládání s odpady a k jejich třídění. Obec se změnou chystá připravit na plánované omezení skládkování odpadu naplánované od roku 2024. „Pokud by se to nepodařilo, založili bychom tím vážný problém do budoucna. Z roku na rok snížit objem směsného odpadu je nemožné,“ řekl starosta Líbeznic Martin Kupka (ODS). Podle prognóz by mohla cena za skládkovaný odpad stoupnout až desetinásobě.

Mělník se změnou výše poplatků za odpad nyní nepočítá. „Poplatky za komunální odpad zůstávají ve stejné výši 500 korun na osobu a rok,“ řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město). Mělník přitom poskytuje desetiprocentní slevu z této částky dětem do šesti let a seniorům starším 70 let.

Od přístího roku si tak lidé budou moci vybrat, zda využijí nádoby na odpad o 80, 120 nebo 240 litrech a zda si je nechají odvážet každý týden nebo jednou za čtrnáct dní. Výhodou nového systému je podle vedení obce jasná vazba mezi množstvím vyváženého odpadu a výší poplatků za odpad. Lidem, kteří žijí v domácnosti sami a jsou závislí jen na pobírání starobního nebo invalidního důchodu, obec hodlá dosavadní výši finančního zatížení za odpad zachovat.

Vedení Líbeznic věří, že obyvatelé obce na změnu přistoupí a budou odpad lépe třídit. „Ptali jsme se také v obcích, kde už s tím mají zkušenost, zda se změna nepodepsala negativně na pořádku v obci a okolí,“ uvedl místostarosta Líbeznic František Závorka. „Podle některých to poznat bylo, jiní změnu nepocítili a nemuseli vynakládat více peněz za úklid v okolí obce,“ konstatoval. „Nechci věřit tomu, že by líbezničtí občané svůj odpad ‚řešili‘ vyvážením do okolních příkopů. To by o nás dobrou zprávu nevydalo,“ dodal.

jnd