Letní recepty

V letním počasí má určitě každý chuť se nějak osvěžit či zchladit. K tomu poslouží třeba skok do bazénu, ale také studené nápoje. Jako například smoothies z ovoce a zeleniny. Ty vás nejen osvěží, ale navíc dodají spoustu vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů. Těch není nikdy dost, zvláště s ohledem na velké teplotní rozdíly, které toto léto nejsou ničím neobvyklým. Proto je důležitá prevence a imunita, nikdo nechce v létě ležet doma s chřipkou.

A tak jsem si pro vás připravila 3 různé druhy letních smoothies, které rozhodně musíte vyzkoušet. Stačí vám připravit si nějaký mixér s vysokými otáčkami, a jde se na to.

Všechny uvedené recepty jsou pro 2 osoby.

 

1. Ovocné smoothie z bobulí

125 g jahod

125 g malin

125 g borůvek

1 banán

350 ml vody

(lžička chia semínek na posypání)

Pro ještě větší osvěžení, můžete přidávat bobule mrazené. Rozmixujte všechny přísady do hladka.

 

2. Zářící zelené smoothie

Vyváženost ovoce a zeleniny v tomto nápoji vytvoří skvělou chuť a navíc dodá spoustu energie. Pokud chcete pořádně a zdravě nastartovat svůj den, toto smoothie je přesně pro vás.

350 ml vody

1/3 hlávky natrhaných listů římského salátu

čerstvý špenát (asi 2 hrsti)

3-4 stonky řapíkatého celeru

1 jablko (nakrájené)

1 hruška (nakrájená)

1 banán

šťáva z půlky citronu

(lžička chia semínek na posypání)

Nalijte vodu, římský salát a špenát do mixéru a na nízké otáčky umixujte dohladka. Přidejte celer, jablko a hrušku a na vyšší rychlost rozmixujte. Nakonec přidejte banán a citronovou šťávu.

 

3. Jednoduchý léčivý nápoj

Často nás v létě potrápí žaludeční nevolnost, například z přemíry tučného jídla, alkoholu, či dlouhého cestování. Pokud je to i váš případ neváhejte si zapsat tento jednoduchý recept. Doporučená dávka pro dospělého člověka je maximálně 3 sklenice denně.

2 pomeranče/grepy (oloupaný, nakrájený)

2 lžičky mletého čerstvého zázvoru

230 ml čisté vody

Rozmixujte všechny přísady do hladka.

Zázvor má nespočet léčivých účinků. Působí protizánětlivě, posiluje imunitní systém, stimuluje krevní oběh, pomáhá při redukci váhy, prohřeje celé tělo, předchází chronickým onemocněním, zmírňuje nevolnost při cestování, v těhotenství a další.

Recepty a foto: Eva Stiborová