Laco Deczi zahraje i pod Řípem

A to v Roudnici nad Labem. Tento světově uznávaný trumpetista skladatel, kapelník a amatérský malíř po mělnickém Swingovém večeru v Masarykově kulturním domě se představí i ve zdejším kině Sokol. V této souvislosti byl na těchto stránkách již představen,tak pouze krátce.

Laco Deczi pochází ze Slovenska, v roce 1962 odešel do Prahy kde hrál Sextetu divadla Rokoko, v souboru Jazz Outsiders, v souboru S+HQ Karla Velebného a v Reduta Kvartetu, kterého se stal frontmanem. V roce 1967 založil formaci Jazz Celula, kde hrál s muzikanty Laco Troppem, Svatoplukem Košvancem, Josefem Vejvodou, Karlem Růžičkou nebo Petrem Králem. Byl také členem Jazzového i tanečního orchestru Československého rozhlasu. Věnoval se skládání orchestrálních skladeb a složil velké množství muziky k filmům, mezi nejznámější patří Kalamita režisérky Věry Chytilové z roku 1981. V našem hlavním městě působil až do své emigrace v roce 1985. Po několika měsících strávených v tehdejším Západním Německu nakonec definitivně zakotvil ve Spojených státech, kde žije a tvoří doposud. Zde je frontmanem kapely Celula New York. Zároveň ve Státech vystupoval s celou řadou skvělých jazzových muzikantů. Současnou sestavu Celula New York tvoří jeho syn Vaico, který je skvělým hráčem na bicí, baskytarista Michal Krásný a klávesista Jan Aleš. Od roku 1990 Laco každoročně absolvuje Tour po České republice a Slovensku. Dohromady má na kontě již přes dvacet alb a video nosičů. Vedle hudebních aktivit je Laco také zdatným malířem. Na kontě má několik desítek děl, většinou olejomaleb. V roce 2005 vychází kniha „Pravdy“ zobrazující Lacovu malířskou tvorbu společně s historkami k jednotlivým obrazům.

(Ne)jenom roudničtí posluchači se tak mohou těšit na tohoto vynikající muzikanta v úterý 30. listopadu od 19 hodin a samozřejmě to opět bude skvělý hudební zážitek

mar

LACO DECZI